avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Viza de flotant pentru chiriasi. Buna ziua, ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Viza de flotant pentru chiriasi. Buna ziua, Doresc sa inchiriez un apartament pe un termen mai ...

Buna ziua,
Doresc sa inchiriez un apartament pe un termen mai lung de 6 luni de zile. si de cele mai multe ori am fost intrebat daca pot face viza de flotant pentru chiriasi.
Cum abordez o astfel de situatie fara a ma expune unui risc?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:35, 25 Noiembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca faceti contract legal, omul, in baza contractului, isi poate face si buletin sau doar aplica pt viza de resedinta.
Nu e niciun risc, e noramal ca sa locuiasca cu forme legale la adresa. Chiariasul e obligat sa aplice pt viza daca locuieste acolo.
Daca nu are contract notarial sau inregistrat la anaf, e nevoie de acordul dvs pt viza.
viza isi pierde valabilitate dupa maxim un an, deci nu aveti motiv de ingrijorare..
Ultima modificare: Miercuri, 25 Noiembrie 2020
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care sunt implicațiile întocmirii unui chiriaș a unui buletin ... suciu_diana suciu_diana Care sunt implicațiile întocmirii unui chiriaș a unui buletin pe locația închiriată? Care sunt diferențierile buletinului pe adresa fata de viză de ... (vezi toată discuția)
Contract de inchiriere ELuminita ELuminita Buna ziua, Am un apartament mobilat de 2 camere pe care vreau sa-l inchiriez la niste studenti pe 6 luni. Am inteles ca trebuie sa fac un contract la ... (vezi toată discuția)
Viza de resedinta (viza de flotant) dodo2009 dodo2009 Buna ziua. Vreau sa inchiriez apartamentul unei persoane care vine de la o alta adresa la care a stat in chirie si are si buletinul pe acea adresa. Va rog ... (vezi toată discuția)