Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Viza de flotant pentru chiriasi. Buna ziua, ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Viza de flotant pentru chiriasi. Buna ziua, Doresc sa inchiriez un apartament pe un termen mai ...

Buna ziua,
Doresc sa inchiriez un apartament pe un termen mai lung de 6 luni de zile. si de cele mai multe ori am fost intrebat daca pot face viza de flotant pentru chiriasi.
Cum abordez o astfel de situatie fara a ma expune unui risc?
daca faceti contract legal, omul, in baza contractului, isi poate face si buletin sau doar aplica pt viza de resedinta.
Nu e niciun risc, e noramal ca sa locuiasca cu forme legale la adresa. Chiariasul e obligat sa aplice pt viza daca locuieste acolo.
Daca nu are contract notarial sau inregistrat la anaf, e nevoie de acordul dvs pt viza.
viza isi pierde valabilitate dupa maxim un an, deci nu aveti motiv de ingrijorare..
gi-jane2, moderator