avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Firma achizitii neplatite - actiune in instanta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Firma achizitii neplatite - actiune in instanta

As dori sa stiu exact care ar fi procedura in urmatorul caz:
O firma romana din Cluj a achizitionat din Ungaria in luna august si septembrie 2020 marfa cu plata ulterioara prin transfer bancar. Firma romana nu a mai platit achizitia in valoare de cca. 65000 lei. Somatia de plata cu termen de plata de 15 zile i s-a trimis in scrisoare recomandata cu AR. Daca nu da curs somatiei, ar urma solicitarea emiterii ordonantei de plata la instanta competenta. Care este instanta competenta in acest caz?
Oare o cerere de constatare a starii de insolventa introdusa de creditor ar fi varianta mai potrivita? Instanta competenta in acest caz?
Multumesc.
Aveți contract semnat sau doar comandă și livrare?

atticusfortezza a scris:

As dori sa stiu exact care ar fi procedura in urmatorul caz:
O firma romana din Cluj a achizitionat din Ungaria in luna august si septembrie 2020 marfa cu plata ulterioara prin transfer bancar. Firma romana nu a mai platit achizitia in valoare de cca. 65000 lei. Somatia de plata cu termen de plata de 15 zile i s-a trimis in scrisoare recomandata cu AR. Daca nu da curs somatiei, ar urma solicitarea emiterii ordonantei de plata la instanta competenta. Care este instanta competenta in acest caz?
Oare o cerere de constatare a starii de insolventa introdusa de creditor ar fi varianta mai potrivita? Instanta competenta in acest caz?
Multumesc.

Aș fi mers mai degrabă pe somație europeană de plată, nu ordinanță de plată.

atticusfortezza a scris:

As dori sa stiu exact care ar fi procedura in urmatorul caz:
O firma romana din Cluj a achizitionat din Ungaria in luna august si septembrie 2020 marfa cu plata ulterioara prin transfer bancar. Firma romana nu a mai platit achizitia in valoare de cca. 65000 lei. Somatia de plata cu termen de plata de 15 zile i s-a trimis in scrisoare recomandata cu AR. Daca nu da curs somatiei, ar urma solicitarea emiterii ordonantei de plata la instanta competenta. Care este instanta competenta in acest caz?
Oare o cerere de constatare a starii de insolventa introdusa de creditor ar fi varianta mai potrivita? Instanta competenta in acest caz?
Multumesc.

Exista doar facturi si anexe la acestea, nu este contract.
Mergeti dupa regulile prevazute de regulamentul ue 1215/2015.

atticusfortezza a scris:

Exista doar facturi si anexe la acestea, nu este contract.

Multumesc.

Alte discuții în legătură

Eroare livrare Iulian1312 Iulian1312 Acum ceva timp (3 luni mai exact) am dat comanda de parfum de pe un site. Cand livrarea a ajuns, curierul nu mi-a luat banii pentru ca \"livrarea a fost deja ... (vezi toată discuția)
Firma cu probleme din cauza furnizorului George Gabriel George Gabriel Buna ziua , va rog sa-mi spuneti si mie daca se poate , am un srl care functioneaza in domeniul mobilei si la inceput am cautat un importator de mobilier care ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara? Lulica Lulica Buna ziua Problema mea: in luna Mai am facut o comanda on-line la o firma din Tara Romaneasca pentru livrarea unor bulbi de flori. Livrarea urma sa aiba loc ... (vezi toată discuția)