Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Boxa/ghena gunoi ocupate de un singur vecin de pe ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Boxa/ghena gunoi ocupate de un singur vecin de pe palier

Buna ziua,
Locuiesc intr-un bloc cu 8 etaje, la etajul 5, la fiecare etaj este o boxa ce a fost dedicata ghenei de gunoi.
Intre timp aceste ghene au fost anulate si acest spatiu este acum ocupat abuziv peste noapte( a fost pusa o incuietoare la usa de acces in boxa ) de catre un vecin de pe palier care de fapt nici nu sta de mai bine de 3 ani in apartament ... se pare ca a iesit la pensie si a plecat la casa care o detine intr-un sat.
Mai mult de atat acest vecin care a ocupat aceasta boxa are si datorii foarte mari la asociatie, ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?

De aproximativ 5 luni a fost schimbat tot comitetul asociatiei / presedinte / adiministrator / etc.

Multumesc anticipat.
Manuela Rășină, administrator
Ideea este ca acel spatiu sta inchis de mai bine de 3 ani de o singura persona si macar daca l-ar folosi ar fi ok, dar este inchis degeaba si totodata neutilizabil pentru restul vecinilor de pe palier printre care sunt si eu.

Faza este ca nu cred ca pot forta deschiderea usii ca sa reusim sa nu mai ifie inchis, habar nu am ce poate sa isi tina acest individ acolo, iar daca fac acest lucru imi este frica ca mai devreme sau mai tarziu ajung pe la Politie sa dau declaratii precum ca i-as fi furat de pe acolo mai stiu eu ce....
Lasati treaba asta in seama asociatiei, ea este responsabila.
Faceti acest lucru (fortarea deschiderii usii ) impreuna cu toti membrii asociatiei si incheiati un proces verbal in care specificati si ce ati gasit in interiorul acelui spatiu care, chiar daca este ghena de gunoi transformat in boxa/spatiu de depozitare face parte din partile comune unde orice locatar are drept de acces. SI pentru acel spatiu se calculeaza cota parte indiviza, deci platiti pentru el.