Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua! Zilele trecute am fost depistat in trafic ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua! Zilele trecute am fost depistat in trafic conducând ...

Buna ziua! Zilele trecute am fost depistat in trafic conducând sub influența canabisului. Mi a fost făcut testul de saliva care a ieșit pozitiv după care am fost dus la INML pentru fisa și analize. Nu au fost găsite asupra mea sau in masina droguri și am avut un comportament adecvat fata de politisti. La ce ma pot aștepta? Când ar trebui sa îmi angajez avocat și se poate dispune renunțarea la up ( daca sunt cazuri) sau amânarea aplicării pedepsei? Mulțumesc!
Buna ziua,

Avocat va puteti angaja in orice moment, fiind de preferat ca acesta sa va asiste la momentul cand veti da declaratie.

Limitele de pedeapsa pentru fapta savarsita este inchisoarea de la unu la 5 ani sau cu amenda.

Pentru a se putea dispune renuntarea la aplicarea pedepsei sau amanarea aplicarii pedepsei trebuie avute in vedere toate circumstantele reale si personale, respectiv trebuie sa fie intrunite anumite conditii pe care le prevede legea (art. 80, respectiv art. 83 C.pen.), cu atat mai mult cu cat conducerea unui vehicul sub influenta alcoolului sau a altor substante consta in crearea unei stari de pericol pentru relatiile sociale privind siguranta circulatiei pe drumurile publice, relatiii ocrotite prin norma de incriminare. Bineinteles, pentru o individualizare judiciara a pedepsei se au in vedere anumite criterii generale, de exemplu: imprejurarile si modul de comitere a faptei, starea de pericol creata, eventuale antecedente penale, conduita Dvs. in cursul procesului, nivelul de educatie, varsta, situatie familiala si sociala etc.

Un avocat pentru a va putea pregati si exercita un drept efectiv la aparare, are nevoie de mai multe informatii legate de fapta, de imprejurarile comiterii acesteia, aspecte legate de Dvs., daca recunoasteti fapta, intrucat si acest aspect poate sa atraga o reducere a limitelor de pedeapa s.a.m.d.

Va mulțumesc frumos pentru răspuns! O sa plătesc un avocat sa ma reprezinte. Dacă știam ca substanța rămâne atât in saliva nu mai fumam.. o seara buna!
av. Carmen Matei a scris:

Buna ziua,

Avocat va puteti angaja in orice moment, fiind de preferat ca acesta sa va asiste la momentul cand veti da declaratie.

Limitele de pedeapsa pentru fapta savarsita este inchisoarea de la unu la 5 ani sau cu amenda.

Pentru a se putea dispune renuntarea la aplicarea pedepsei sau amanarea aplicarii pedepsei trebuie avute in vedere toate circumstantele reale si personale, respectiv trebuie sa fie intrunite anumite conditii pe care le prevede legea (art. 80, respectiv art. 83 C.pen.), cu atat mai mult cu cat conducerea unui vehicul sub influenta alcoolului sau a altor substante consta in crearea unei stari de pericol pentru relatiile sociale privind siguranta circulatiei pe drumurile publice, relatiii ocrotite prin norma de incriminare. Bineinteles, pentru o individualizare judiciara a pedepsei se au in vedere anumite criterii generale, de exemplu: imprejurarile si modul de comitere a faptei, starea de pericol creata, eventuale antecedente penale, conduita Dvs. in cursul procesului, nivelul de educatie, varsta, situatie familiala si sociala etc.

Un avocat pentru a va putea pregati si exercita un drept efectiv la aparare, are nevoie de mai multe informatii legate de fapta, de imprejurarile comiterii acesteia, aspecte legate de Dvs., daca recunoasteti fapta, intrucat si acest aspect poate sa atraga o reducere a limitelor de pedeapa s.a.m.d.

Renuntarea la up penala, sunt sanse reduse sa se dispuna de catre procuror. Daca veti fi trimis in judecata o solutie de amanarea aplicarii pedespei este posibila. Conteaza circumstantele reale si personale. In functie de situatia de fapt se poate solicita o expertiza la INML care sa stabileasca daca la momentul conducerii autovehiculului pe drumurile publice va aflati sub influenta substantelor psihoactive.
Pentru celeritate angajati-va avocat specializat in astfel de cauze si solicitati organului de urmarire penala sa platiti dvs contravaloarea analizelor.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Renuntarea la up penala, sunt sanse reduse sa se dispuna de catre procuror. Daca veti fi trimis in judecata o solutie de amanarea aplicarii pedespei este posibila. Conteaza circumstantele reale si personale. In functie de situatia de fapt se poate solicita o expertiza la INML care sa stabileasca daca la momentul conducerii autovehiculului pe drumurile publice va aflati sub influenta substantelor psihoactive.
Pentru celeritate angajati-va avocat specializat in astfel de cauze si solicitati organului de urmarire penala sa platiti dvs contravaloarea analizelor.

Buna seara! Mulțumesc pentru răspuns știți cumva cam cât dureaza pana ajung in instanța? Am fost la INML și mi au zis sa vin peste 2 săptămâni sa plătesc analizele, am primit conventia de plata de la poliție. Multă lume mi a zis ca dureaza cam 5 ani pana pot sa dau de permis din nou.. este adevărat acest lucru? Îmi pare foarte rău pentru fapta făcută.. mulțumesc o seara buna!
Nu o sa dureze 5 ani, pe de alta parte, daca o sa fiti trimis in judecata si gasit vinovat, exista si solutii care nu presupun condamnarea dvs, situatie in care vi se restituie permisul.