Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Am achiziționat anul trecut de Black friday un ps4 ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Am achiziționat anul trecut de Black friday un ps4 slim 1T într ...

Am achiziționat anul trecut de Black friday un ps4 slim 1T într un pachet care mai conținea 3 jocuri video, redus cu 500 lei fata de prețul de la raft. Anul acesta consola s a defectat și am solicitat vânzătorului aducerea în stare de conformitate conform garanției ;răspunsul service-ul a fost înlocuirea produsului iar vânzătorul îmi spune că produsul nu se mai afla pe stoc pentru ca nu are la vânzare pachete cu cele 3 jocuri identice cu cele achiziționate de mine. Este legala vânzarea acestor pachete ca un singur item comercial iar înlocuirea consolei condiționată de aceste 3 jocuri, atât timp cât vânzătorul are consola la vânzare și în momentul de față dar singură sau în pachet cu alte jocuri video? Vă mulțumesc
Nu. Garanția e per produs, adică per consolă. Insistați la vânzător sau ANPC.

cristinaiavo a scris:

Am achiziționat anul trecut de Black friday un ps4 slim 1T într un pachet care mai conținea 3 jocuri video, redus cu 500 lei fata de prețul de la raft. Anul acesta consola s a defectat și am solicitat vânzătorului aducerea în stare de conformitate conform garanției ;răspunsul service-ul a fost înlocuirea produsului iar vânzătorul îmi spune că produsul nu se mai afla pe stoc pentru ca nu are la vânzare pachete cu cele 3 jocuri identice cu cele achiziționate de mine. Este legala vânzarea acestor pachete ca un singur item comercial iar înlocuirea consolei condiționată de aceste 3 jocuri, atât timp cât vânzătorul are consola la vânzare și în momentul de față dar singură sau în pachet cu alte jocuri video? Vă mulțumesc

În baza art 13 din legea 449/2003 am solicitat vânzătorului o reducere, corespunzătoare atât timp cât consola nu a fost adusa în stare de conformitate iar produsul nu a fost înlocuit, vânzătorul refuzând acest lucru, dandu mi ca singura opțiune înapoierea banilor, prețul de achiziție a produsului fiind cu 500 de lei mai mic decât prețul la raft. Ce articol din lege pot invoca în reclamația de la Anpc.? Vă mulțumesc