Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna seara! Am si yo o intrebare in legatura cu ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna seara! Am si yo o intrebare in legatura cu pasaportul! Pasaportul ...

Buna seara! Am si yo o intrebare in legatura cu pasaportul! Pasaportul meu este pe numele dinaintea casatoriei, am divortat si as dori sa stiu daca as putea sa il folosesc daca am revenit la numele anterior, pasaportul este inca valabil! Multumesc
Nu!
În momentul în care divorțul a devenit definitiv, toate actele în care aveți numele anterior trebuie preschimbate în termen de 15 zile (carte de identitate, pașaport, permis, legitimație de serviciu,etc).
Institutia care a pronunțat divorțul (instanță, notar, primărie) are obligația de a comunica către Evidența persoanei o copie a divorțului și baza de date se va actualiza cu noul nume, astfel ca actele aflate în posesia dvs. nu vor mai fi în concordanta cu baza de date națională.