Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore lucrate in weekend
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore lucrate in weekend

buna ziua,
va rog frumos sa-mi spuneti cum ar trebui sa procedez in urmatoarea situatie:
intr-0 luna cu 160 de ore lucratoare un salariat care lucreaza in 3 schimburi , a efectuat 8 ore schimbul I intr-o sambata, iar luni seara a fost schimbul III ( a avut liber 48 de ore consecutive ).
la sfarsitul lunii s-au acumulat 168 de ore.
cum se platesc cele 8 ore din weekend, in afara de 5% spor negociat pentru astfel de ore.
va multumesc !

cu stima,
cristinast, utilizator
Bună ziua,
Revin la acest aspect legat de munca prestata in weekend
Am avut control de la ITM și mi-au spus ca cele 8 ore lucrate în weekend care exced nr. de ore lucrătoare din luna, adică 160, trebuie plătite ca ore suplimentare, deși s-a respectat condiția de 48 ore libere consecutive.
Dacă ați avut situații similare cum ați procedat?
Va multumesc!

cristinast a scris:

ore lucrate in weekend

buna ziua,
va rog frumos sa-mi spuneti cum ar trebui sa procedez in urmatoarea situatie:
intr-0 luna cu 160 de ore lucratoare un salariat care lucreaza in 3 schimburi , a efectuat 8 ore schimbul I intr-o sambata, iar luni seara a fost schimbul III ( a avut liber 48 de ore consecutive ).
la sfarsitul lunii s-au acumulat 168 de ore.
cum se platesc cele 8 ore din weekend, in afara de 5% spor negociat pentru astfel de ore.
va multumesc !

cu stima,

cristinast, utilizator
In opinia mea, nu sunt ore suplimentare ... potrivit Codului Muncii, munca prestata in afara duratei normale a timpului de munca saptamanal, prevazuta la art. 112, este considerata munca suplimentara.

Repartizarea timpului de muncă în cadrul săptămânii este, de regulă, uniformă, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu două zile de repaus, de regula sambata si duminica.

Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
Tocmai am găsit și niște precizări pe legislațiamuncii. manager.ro, care confirma opinia dvs.
Din punctul meu de vedere codul munci ar avea nevoie de mai multe adnotări, pentru a înțelege mai bine textul de lege.

Vă multumesc!
cu stima,

[ link extern ] /

Cornel Vasile a scris:

In opinia mea, nu sunt ore suplimentare ... potrivit Codului Muncii, munca prestata in afara duratei normale a timpului de munca saptamanal, prevazuta la art. 112, este considerata munca suplimentara.

Repartizarea timpului de muncă în cadrul săptămânii este, de regulă, uniformă, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu două zile de repaus, de regula sambata si duminica.

Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.