Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Este legal un împrumut pe 49 de ani, fără ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Este legal un împrumut pe 49 de ani, fără dobândă, între persoane fizice neînrudite? Dar unul cu dobândă negativă?

Context: am discutat aprins într-un grup de prieteni dacă aceste două lucruri sunt posibile din punct de vedere legal...

Eu nu am găsit nicio opreliște în Codul Civil? Există vreun impediment?

Scopul împrumutului, de fapt al mai multor împrumuturi, era dat de faptul că o persoană dintre cele implicate în discuție dorea să strângă bani pentru opere de caritate, dar fără a fi constrâns de vreo formă juridică (asociație, fundație) în cheltuirea lor.

Ca atare, pot fi acordate împrumuturi bănești pe termene foarte mari, de 49 - 99 ani, fără dobândă sau cu dobândă negativă, între persoane fizice neînrudite (deci nu discutăm despre manipularea masei succesorale)?

Dacă o persoană primește multe astfel de împrumuturi, există riscul să fie considerat comerciant de către Fisc, deși respectivul desfășoară opere de caritate (construiește case pentru orfani și bătrâni)?

Vă mulțumesc!
Andr@, utilizator
Nicio idee? :)

Am tot căutat, dar nu am găsit nimic cert...