Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Declarare venituri din Freelancing ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Declarare venituri din Freelancing Buna! Cum declaram veniturile ...

Declarare venituri din Freelancing

Buna! Cum declaram veniturile din freelancing?
Este necesara PF/SC sau exista formulare pentru persoane fizice? Daca sunt formulare, este o limita financiara pana la care pot fi folosite sau nu?
Clientii mei sunt in general din afara Romaniei, de pe tot globul, nu am cum sa le scot factura etc....

Pana recent erau mici si ocazionale aceste venituri, dar acum cu statul acasa au mai crescut si as vrea sa fie totul in legalitate.

Multumesc!
Ar trebui să vă înregistrați pfa sau srl pentru că deja este o activitate economică generatoare de venituri. Ca pfa depuneți o dată pe an o declarație unică și achitați impozit pe venit, cass și cas. La srl trebuie să aveți contabil și trebuie să se preocupe el/ea.

Andy31 a scris:

Declarare venituri din Freelancing

Buna! Cum declaram veniturile din freelancing?
Este necesara PF/SC sau exista formulare pentru persoane fizice? Daca sunt formulare, este o limita financiara pana la care pot fi folosite sau nu?
Clientii mei sunt in general din afara Romaniei, de pe tot globul, nu am cum sa le scot factura etc....

Pana recent erau mici si ocazionale aceste venituri, dar acum cu statul acasa au mai crescut si as vrea sa fie totul in legalitate.

Multumesc!

Ok, eu am mai vazut ceva numit formularul 201 declararea veniturilor din strainatate....de ce nu il pot folosi pe acela? Este mai convenabil o firma poate?
Va trebui să iei legătura cu un contabil. Cred că acel formular se aplică dacă ești cetățean român și produci venituri în strainătate, dar nu pare a fi cazul tău pentru că activitatea o desfășori aici și veniturile tot aici le produci.

Nu doar ca e mai convenabil un srl sau pfa, dar este și legal. :-) Ce activitate desfășori?

Andy31 a scris:

Ok, eu am mai vazut ceva numit formularul 201 declararea veniturilor din strainatate....de ce nu il pot folosi pe acela? Este mai convenabil o firma poate?