avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Declarare venituri din Freelancing ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Declarare venituri din Freelancing Buna! Cum declaram veniturile ...

Declarare venituri din Freelancing

Buna! Cum declaram veniturile din freelancing?
Este necesara PF/SC sau exista formulare pentru persoane fizice? Daca sunt formulare, este o limita financiara pana la care pot fi folosite sau nu?
Clientii mei sunt in general din afara Romaniei, de pe tot globul, nu am cum sa le scot factura etc....

Pana recent erau mici si ocazionale aceste venituri, dar acum cu statul acasa au mai crescut si as vrea sa fie totul in legalitate.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cristina Filimon , Avocat 12:30, 11 Decembrie 2020
Ar trebui să vă înregistrați pfa sau srl pentru că deja este o activitate economică generatoare de venituri. Ca pfa depuneți o dată pe an o declarație unică și achitați impozit pe venit, cass și cas. La srl trebuie să aveți contabil și trebuie să se preocupe el/ea.

Andy31 a scris:

Declarare venituri din Freelancing

Buna! Cum declaram veniturile din freelancing?
Este necesara PF/SC sau exista formulare pentru persoane fizice? Daca sunt formulare, este o limita financiara pana la care pot fi folosite sau nu?
Clientii mei sunt in general din afara Romaniei, de pe tot globul, nu am cum sa le scot factura etc....

Pana recent erau mici si ocazionale aceste venituri, dar acum cu statul acasa au mai crescut si as vrea sa fie totul in legalitate.

Multumesc!

Ok, eu am mai vazut ceva numit formularul 201 declararea veniturilor din strainatate....de ce nu il pot folosi pe acela? Este mai convenabil o firma poate?
Va trebui să iei legătura cu un contabil. Cred că acel formular se aplică dacă ești cetățean român și produci venituri în strainătate, dar nu pare a fi cazul tău pentru că activitatea o desfășori aici și veniturile tot aici le produci.

Nu doar ca e mai convenabil un srl sau pfa, dar este și legal. :-) Ce activitate desfășori?

Andy31 a scris:

Ok, eu am mai vazut ceva numit formularul 201 declararea veniturilor din strainatate....de ce nu il pot folosi pe acela? Este mai convenabil o firma poate?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legalitate activitate freelancer Iulia_8891 Iulia_8891 Care este forma juridica de organizare ideala pt un freelancer? Exista posibilitatea de a plati doar impozit pe profit fara a avea un SRL/PFA? (vezi toată discuția)
Procedură fiscală freelancing utilizatornou2017 utilizatornou2017 Bună ziua, Care este procedura fiscală din România pentru declararea veniturilor din freelancing pe platforme online precum Elance, Upwork, etc? ... (vezi toată discuția)
Caut raspuns de un an: impozitul se plateste doar cand banii ajung in contul bancar? raduma raduma Am o intrebare la care nu am primit inca un raspuns definitiv. Am intrebat mai multi contabili. Sunt PFA, si in 2010 am primit bani pe contul meu Skrill. ... (vezi toată discuția)