avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Am un PFA si vreau să redirecționez 2% din impozitul ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Am un PFA si vreau să redirecționez 2% din impozitul pe venit

Bună ziua,

Am un PFA si vreau să redirecționez 2% din impozitul pe venit către o asociatie non-profit. Ce formular trebuie să completez? Îl pot depune online sau doar la ghișeu?

Mulțumesc !
Ultima modificare: Luni, 14 Decembrie 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 17:33, 14 Decembrie 2020
Cand veti depune declaratia unica pana pe 15 martie 2021 pentru inchiderea anului 2020, in acea declaratie aveti posibilitatea sa completati datele ong-ului caruia doriti sa ii diretionati 3,5% din impozitul pe venit datorat catre stat pentru 2020.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Persoanele fizice autorizate au posibilitatea să susțină entitățile nonprofit cu 3,5% din impozitul anual? BDT58 BDT58 Persoanele fizice autorizate au posibilitatea să susțină entitățile nonprofit cu 3,5% din impozitul anual. prin depunerea Declarației 230. Există model ... (vezi toată discuția)
Sponsorizare și redirecționare Petrovic Petrovic Sunt PFA în regim real și cu TVA; am depus declaratia unica pe 2019, nu am facut sponsorizare si nu am redirectionat cei 2%. Vreau sa va intreb, mai pot ... (vezi toată discuția)
Se mai depune formularul 230 în 2019, sau se completează și se virează lunar în 2018 de către angajator în cursul anului ? prest prest Buna ziua Formularul 230 se mai poate depune in anul 2019 pt.anul 2018? Sau se completeaza formularul in cursul anului si se vireaza de angajator ... (vezi toată discuția)