Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vreau sa ii cedez sotului partile mele sociale si sa ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vreau sa ii cedez sotului partile mele sociale si sa fie el administratorul societatii.

buna seara. in 2018 am intrat intr.un srl ca asociat cu 50% si administrator.tot la acest srl am si lucrat ca angajata. dupa ce am inchis punctul de lucru, m-am reangajat si timpul nu mi-a mai permis sa rezolv situatia societatii atat la ANAF cat si ONRC. Sotul meu are si el calitatea de asociat cu 50% in cadrul aceleiasi societati, insa am decis impreuna sa reprezint eu firma ca administrator pentru ca el dorea un credit bancar si avand functie de conducere, banca i-ar fi cerut documente in plus si ar fi fost mult mai complicat.
Acum, eu as dori sa ii cedez partile mele sociale si sa fie el administratorul societatii.
Care este ordinea actiunilor ce trebuiesc intreprinse in vederea realizarii acestor modificari? Mentionez ca la intrarea mea in srl s-a ocupat un jurist de toata documentatia si de tot ce tine plati catre onrc etc. Practic eu doar am citit si am semnat actele modificarii.
Avand in vedere ca nu am mai avut pana acum experiente de acest gen, as dori sa stiu daca este o procedura dificila sau as putea rezolva singura atat cu redactarea documentatiei cat si depunerea ei la registru.
Ce costuri sunt pentru o astfel de modificare? Cesionare si modificare administrator. Din cate am mai citit pe internet ar fi nevoie de o aga prin care eu si sotul hotaram cele ce urmeaza a fi modificate, un contract de cesiune prin care eu cedez total partile sociale si actul constitutiv actualizat.
Doar acestea sunt necesare?
In actul constitutiv actualizat, dupa hotararea AGA, va fi trecut doar sotul ca asociat unic si administrator? Eu practic nu ar trebui sa mai semnez actul nu?
O alta intrebare este in legatura cu persoana care va trebui sa depuna documentatia la ONRC. Mai pot eu sa depun sau va trebui sa mearga sotul?
Firma aceasta are si o implicare intr-un dosar cu Urban SA, stadiul dosarului fiind pe fond iar materia civil. Din cate stim noi am reziliat ctr de salubritate, insa acestia au apelat la BEJ carora le-a fost admisa cererea de incuviintare executare silita. Mai multe nu stim pt ca nu am primit nimic acasa, inca. In aceasta situatie, s-ar accepta de cei de la Onrc modificarea privind administratorul? Si daca s-ar accepta, eu as mai avea o obligatie dupa iesirea din societate?

Orice cunoasteti in plus si credeti ca m-ar putea ajuta ar fi binevenit.

Va multumesc anticipat pentru rabdarea de a citi integral.
george-neagu, moderator
Aveti nevoie de declaratie pe propria raspundere autentificata de notar prin care sotul declara ca poate indeplini atat calitatea de asociat unic cat si calitatea de administrator. Si atentie ca sotul sa nu fie asociat unic si in alta societate. Pentru sediul social expirat, atentie! Noul contract sa il faceti de la data expirarii anteriorului. Ar fi bine sa mentionati ca noul administrator preia fara raport de gestiune. Nu e obligatoriu dar e bine de mentionat. Cat priveste opozitia creditorilor, nu este cazul avand in vedere ca cesiunea nu se face catre terti straini de societate ci catre unul dintre asociati; astfel, nu e nevoie de publicare prealabila a hotararii aga.

Alexalivia a scris:

Buna seara din nou. Revin la dvs cu intrebarea urmatoare. Am reusit tehnoredactarea urmatoarelor doc:aga, ctr cesiune, anexa contor cuvinte aga, actul constitutiv actualizat. ce documente mai sunt necesare si care dintre acestea ar trebui autentificate la notar sau de o alta autoritate?

Buna ziua,

Declaratiile pe proprie raspundere se pot depune cu semnatura privata, fara autentificare notariala pentru 9 luni de zile , incepand din noiembrie 2020.

Scrie pe site ul ONRC.

În Monitorul Oficial al României Partea I, nr. 1078 din data de 13.11.2020, s-a publicat O.U.G. nr. 195 din data de 12.11.2020 privind măsuri în domeniul registrului comerțului.

1. Începând cu această dată, pe o perioadă de 9 luni, au fost prelungite măsurile prevăzute la art. 26-28 din O.U.G. nr. 70/2020 privind reglementarea unor măsuri, începând cu data de 15 mai 2020, contextul situaţiei epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2, pentru prelungirea unor termene, pentru modificarea şi completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, a Legii educaţiei naţionale nr. 1/2011, precum şi a altor acte normative, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 179/2020, cu completările ulterioare.

Astfel, pe această perioadă, se mențin următoarele măsuri:

activitatea oficiilor registrului comerţului de pe lângă tribunale se derulează, în principal, prin mijloace electronice şi prin corespondenţă, în condiţiile legii;
activitatea de lucru cu publicul la ghişeele instituţiei se derulează, în continuare, pe parcursul unui program de lucru de 4 ore, fracţionat în două intervale orare, iar în perioada cuprinsă între acestea se dezinfectează spaţiile afectate lucrului cu publicul;
declaraţiile pe proprie răspundere care se anexează la cererea de înregistrare/alte cereri pot avea formă de înscris sub semnătură privată ori formă electronică şi pot fi transmise la oficiul registrului comerţului fără nicio altă formalitate, prin mijloace electronice, cu semnătura electronică sau prin servicii de poştă şi curier. Declaraţiile pe proprie răspundere pot fi şi în formă autentică, certificată de avocat sau date la oficiul registrului comerţului .
Super! Multumesc mult pt clarificare! Sa aveti un an nou asa cum vi-l doriti!
Am rezolvat atat cu depunerea actelor cat si cu validarea lor de catre ONRC. Nu as fi reusit fara raspunsurile dvs!
Multumesc mult pentru tot!
Actualmente, articolul nu mai există, o persoană poate fi asociat unic în mai multe srl-uri.

Irina Pricop a scris:

Aveti nevoie de declaratie pe propria raspundere autentificata de notar prin care sotul declara ca poate indeplini atat calitatea de asociat unic cat si calitatea de administrator. Si atentie ca sotul sa nu fie asociat unic si in alta societate. Pentru sediul social expirat, atentie! Noul contract sa il faceti de la data expirarii anteriorului. Ar fi bine sa mentionati ca noul administrator preia fara raport de gestiune. Nu e obligatoriu dar e bine de mentionat. Cat priveste opozitia creditorilor, nu este cazul avand in vedere ca cesiunea nu se face catre terti straini de societate ci catre unul dintre asociati; astfel, nu e nevoie de publicare prealabila a hotararii aga.

Alexalivia a scris:

Buna seara din nou. Revin la dvs cu intrebarea urmatoare. Am reusit tehnoredactarea urmatoarelor doc:aga, ctr cesiune, anexa contor cuvinte aga, actul constitutiv actualizat. ce documente mai sunt necesare si care dintre acestea ar trebui autentificate la notar sau de o alta autoritate?