avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Vreau sa merg la divorț din cauza ca sotia ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Vreau sa merg la divorț din cauza ca sotia m-a înșelat. ...

Buna ziua. Vreau sa merg la divorț din cauza ca sostia ma înșelat.
Suntem căsătoriți de 1 an si 4 luni.
Nu avem nimic pe numle nostru nici inainte de casatorie.
Întrebarea este in legatura cu bani de dupa nunta. Suma de bani a fost in jur de 30.000 lei. Acești bani iam cheltuit amundoi. Acum fosta soacra spune ca vrea sa ma dea in judecata sai dau jumatate din bani. Dar acei bani daca nu mai sunt si sau cheltuit de amundoi mai este posibil sa împărțim acei bani. Si nu sunt justificati de nici un fel acei bani. Plus ca nunta am făcut-o din bani mei.
Buna ziua,

Soacra nu va poate actiona in instanta, pentru imparteala darului de nunta.

Aceasta nu justifica o calitate procesuala activa, in acest sens.

Sumele de bani sunt ale sotilor, si, din expunerea dumneavoastra, rezulta ca ati cheltuit impreuna acest sume de bani.

Asadar, nu poate fi promovat un proces impotriva dumneavoastra.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impartire bani divort cristina_2013 cristina_2013 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez pt ca sotul sa nu-mi ia banii la divort. Situatia este urmatoarea: - salariul meu este cel putin dublu fata ... (vezi toată discuția)
Lichidare cont bancar OlaruCatalin OlaruCatalin Buna ziua, Am o intrebare legat de bunurile comune. Sunt casatorita de 3 luni. Impreuna cu sotul am facut un cont bancar in care am depus banii de la nunta. ... (vezi toată discuția)
Partaj- soacra poate interveni in procesul de partaj ? ContSters284802 ContSters284802 Buna ziua, Va rog sa-mi acordati suport in urmatoarea speta: Am avut o casnicie de 12 ani cu sotul meu, casnicie in urma careia a rezultat un minor de 5 ani. ... (vezi toată discuția)