Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copilul meu in varsta de 17 ani a plecat de acasă, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copilul meu in varsta de 17 ani a plecat de acasă, Cum pot sa ...

Copilul meu in varsta de 17 ani a plecat de acasă, Cum pot sa îl readuc inapoi?
Am avut o discutie mai aprinsa cu el,are o alta orientare sexuală.
In momentul actual cred ca se afla la prietenul lui
Ce pot sa fac?
Daca v-ati schimba atitudinea fata de el, poate se intoarce singur.
Avand in vedere ca in curând să o fie major din punct de vedere legal nu o sa aveti ce sa faceți.E foarte greu să primiți o astfel de veste dar încercați să rezolvați amiabil,eventuale sesizări făcute acum la DGASPC sau poliție mai rau il vor îndepărta.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
El acum se afla la ,,iubitul lui,, după cum ne-a spus nouă la telefon ,iubitul lui are in jur de 22-23 de ani ,chiar nu pot face nimic sa îl readuc acasa? Plus de asta se află si in alt oras!
Chiar nimeni nu poate sa ma ajute,cu un sfat ceva? E un copil ,are doar 17 ani ,cum se descurca singur,iar voi îmi spuneti că nu am cum sa îl readuc acasă,Legea spune ca pana la 18 ani trebuie crescut de parinti ,nu de ,,iubit,,!!!!!!!!!!
teoretic, puteti sa cereti in instanta intoarcerea copilului de la persoane care il tin fara drept.
In realitate insa, avand aproape 18 ani, nu o sa il puteti obliga sa vina sau sa stea acasa.
e clar ca daca nu acceptati relatia pe care o are, nu o sa ramana acasa.
incercati sa vorbiti cu el cu calm.