avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copilul meu in varsta de 17 ani a plecat de acasă, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copilul meu in varsta de 17 ani a plecat de acasă, Cum pot sa ...

Copilul meu in varsta de 17 ani a plecat de acasă, Cum pot sa îl readuc inapoi?
Am avut o discutie mai aprinsa cu el,are o alta orientare sexuală.
In momentul actual cred ca se afla la prietenul lui
Ce pot sa fac?
Cel mai recent răspuns: alex145 , utilizator 18:06, 4 Ianuarie 2021
Daca v-ati schimba atitudinea fata de el, poate se intoarce singur.
Avand in vedere ca in curând să o fie major din punct de vedere legal nu o sa aveti ce sa faceți.E foarte greu să primiți o astfel de veste dar încercați să rezolvați amiabil,eventuale sesizări făcute acum la DGASPC sau poliție mai rau il vor îndepărta.
Ultima modificare: Miercuri, 30 Decembrie 2020
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
El acum se afla la ,,iubitul lui,, după cum ne-a spus nouă la telefon ,iubitul lui are in jur de 22-23 de ani ,chiar nu pot face nimic sa îl readuc acasa? Plus de asta se află si in alt oras!
Chiar nimeni nu poate sa ma ajute,cu un sfat ceva? E un copil ,are doar 17 ani ,cum se descurca singur,iar voi îmi spuneti că nu am cum sa îl readuc acasă,Legea spune ca pana la 18 ani trebuie crescut de parinti ,nu de ,,iubit,,!!!!!!!!!!
teoretic, puteti sa cereti in instanta intoarcerea copilului de la persoane care il tin fara drept.
In realitate insa, avand aproape 18 ani, nu o sa il puteti obliga sa vina sau sa stea acasa.
e clar ca daca nu acceptati relatia pe care o are, nu o sa ramana acasa.
incercati sa vorbiti cu el cu calm.

Alte discuții în legătură

Doresc sa plec de acasa diana1401 diana1401 Buna seara! Numele meu este Diana si am 17 ani impliniti in iunie 2014. Voi incepe prin a va spune despre ce este vorba, apoi voi pune intrebarile de ... (vezi toată discuția)
Am nevoie de ajutor alex145 alex145 buna seara vin cu o problema mai delicata putin am varsta de 17 ani si 7 luni ,si sunt bisexual,sunt intr-o relatie cu un baiat de 6 luni de zile,totul decurge ... (vezi toată discuția)
Vreau sa plec de acasa! ContSters295418 ContSters295418 Buna!Am 17 ani si vreau sa plec de acasa.Nu ma mai inteleg deloc cu parintii si vreau sa plec la iubitul meu care este major.Nu as vrea sa pateasca nimic el ... (vezi toată discuția)