Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

Buna ziua ...as dori sa aflu si eu numarul si numele legii care te pune in posesia unui imobil dupa 30 de ani de locuire in respectivul imobil.....v-as ruga sa mi-o trimiteti prin mail daca se poate...

Va trebuie un istoric de rol al imobilului (teren). Acolo veti afla in ce mod a fost dobandit acel teren. Uzucapiunea o puteti invoca, dar, aveti nevoie si de un parat (asa cum am explicat in mesajul anterior). Trebuie sa stiti impotriva cui va indreptati. Pentru ca, in cazul in care paratul este persoana civila (eventual un vanzator de la care a cumparat tatal bunicului dvs), aveti nevoie de un mostenitor al acestuia pentru a-l introduce ca parat. Daca detineti o chitanta de mana, atunci nu aveti nevoie sa uzucapati.