Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Este legal ca rata de penalizare sa fie 0.2% pe zi ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Este legal ca rata de penalizare sa fie 0.2% pe zi după 50 zile ...

Este legal ca rata de penalizare sa fie 0.2% pe zi după 50 zile de la afișarea listei de intretinere?
Eu il inteleg perfect, dvs. nu cred.
Asta inseamna termen scadent, ca plata o poti face in maxim 30 de zile (de la afisarea listei de plata).
Pina atunci trebuie onorata obligatia de plata.
Chiar daca platesti si dupa o zi, acest termen scadent nu se modifica.

Pina intr-a 30-a zi de la afisarea listei de plata, se cheama ca aveti un debit curent.
Dupa a 30-a zi de la afisarea listei de plata se cheama ca aveti un debit restant.
Dupa mai mult de 30 de zile de la termenul scadent se cheama ca aveti un debit restant cu penalitati.
latka, moderator