avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Este legal ca rata de penalizare sa fie 0.2% pe zi ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Este legal ca rata de penalizare sa fie 0.2% pe zi după 50 zile ...

Este legal ca rata de penalizare sa fie 0.2% pe zi după 50 zile de la afișarea listei de intretinere?
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 14:03, 11 Ianuarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu il inteleg perfect, dvs. nu cred.
Asta inseamna termen scadent, ca plata o poti face in maxim 30 de zile (de la afisarea listei de plata).
Pina atunci trebuie onorata obligatia de plata.
Chiar daca platesti si dupa o zi, acest termen scadent nu se modifica.

Pina intr-a 30-a zi de la afisarea listei de plata, se cheama ca aveti un debit curent.
Dupa a 30-a zi de la afisarea listei de plata se cheama ca aveti un debit restant.
Dupa mai mult de 30 de zile de la termenul scadent se cheama ca aveti un debit restant cu penalitati.
Ultima modificare: Luni, 11 Ianuarie 2021
latka, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va rog sa-mi scrieti cum se calculeaza penalitati de intarziere ... nalbaru rodica nalbaru rodica Va rog sa-mi scrieti cum se calculeaza penalitati de intarziere ptr.neplata intretinerii la o Asociatie de Proprietari?conf.legii nr.230/2007 ,art.49. Un ... (vezi toată discuția)
Legea locuintei-penalitati intarzieri plati Heather Heather Buna ziua, As dori sa stiu de cind se pot aplica penalitatile de intarziere la plata intretinerii si care este cuantumul acestora? Multumesc anticipat, (vezi toată discuția)
Termenul de plată a cotelor de contribuție conform l196/2018? CipM CipM In L 196/2018 avem art 77 + 78 citate mai jos. In art 77, din alin (2) ar rezulta ca termenul stabilit in conditiile alin (1), adica de catre AG, ar putea ... (vezi toată discuția)