Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna seara, In urma decesului soției unui prieten de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna seara, In urma decesului soției unui prieten de familie, ...

Buna seara,

In urma decesului soției unui prieten de familie, acesta s-a trezit asaltat de IFN-uri ( Provident , iCredit , etc ) cu privire la rambursarea creditelor, soțul decedatei nu știa nimic de aceste credite. Succesiunea s-a făcut fără aceste credite.
Speță este următoarea:
2 dintre firmele creditoare au strâs datoria , probabil avea asigurare de viață dar ce-a de-a 3-a amenință cu datul in judecată dacă soțul moștenitor nu achita datoria.

Ce este de făcut?

Va mulțumesc,
trebuie sa se intereseze ce datorii sunt si da, sa le platesca , in limita valorii mostenirii.