Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua . Ma aflu intr o situatie ciudata . Pe data ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua . Ma aflu intr o situatie ciudata . Pe data de 25 03 ...

Buna ziua .

Ma aflu intr o situatie ciudata . Pe data de 25 03 2020 am fost oprit pe strada de un echipaj de politie impeuna cu inca 3 prieteni , si nu aveam declaratii la noi . Am fost legitimati si informati ca vom primii amenzile prin posta . Nici pana in ziua de azi nu am primit nimic acasa dar in schimb figurez cu o amenda de 10.000 lei la anaf din seara aceea . Ce pot sa fac sa contest aceasta sanctiune ?
Daca va executa Anaf pentru amenda, trebuie sa formulati contestatie la executare pt necomunicarea procesului-verbal. Procesul -verbal necomunicat nu este titlu executoriu si nu puteti fi executat in lipsa titlului executoriu.
Sarut mana .

Deja am primit poprire pe salariu . Unde trebuie sa depun prima data contestatie ?

Madalina Pascu a scris:

Daca va executa Anaf pentru amenda, trebuie sa formulati contestatie la executare pt necomunicarea procesului-verbal. Procesul -verbal necomunicat nu este titlu executoriu si nu puteti fi executat in lipsa titlului executoriu.

La instanta. In termen de 15 zile de la data luarii la cunostinta a actului de executare contestat.
Va multumesc pentru indrumare , revin cu rezultatele !

Madalina Pascu a scris:

La instanta. In termen de 15 zile de la data luarii la cunostinta a actului de executare contestat.