avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua . Ma aflu intr o situatie ciudata . Pe data ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua . Ma aflu intr o situatie ciudata . Pe data de 25 03 ...

Buna ziua .

Ma aflu intr o situatie ciudata . Pe data de 25 03 2020 am fost oprit pe strada de un echipaj de politie impeuna cu inca 3 prieteni , si nu aveam declaratii la noi . Am fost legitimati si informati ca vom primii amenzile prin posta . Nici pana in ziua de azi nu am primit nimic acasa dar in schimb figurez cu o amenda de 10.000 lei la anaf din seara aceea . Ce pot sa fac sa contest aceasta sanctiune ?
Cel mai recent răspuns: Eddy747 , utilizator 03:57, 20 Ianuarie 2021
Daca va executa Anaf pentru amenda, trebuie sa formulati contestatie la executare pt necomunicarea procesului-verbal. Procesul -verbal necomunicat nu este titlu executoriu si nu puteti fi executat in lipsa titlului executoriu.
Sarut mana .

Deja am primit poprire pe salariu . Unde trebuie sa depun prima data contestatie ?

Madalina Pascu a scris:

Daca va executa Anaf pentru amenda, trebuie sa formulati contestatie la executare pt necomunicarea procesului-verbal. Procesul -verbal necomunicat nu este titlu executoriu si nu puteti fi executat in lipsa titlului executoriu.

La instanta. In termen de 15 zile de la data luarii la cunostinta a actului de executare contestat.
Va multumesc pentru indrumare , revin cu rezultatele !

Madalina Pascu a scris:

La instanta. In termen de 15 zile de la data luarii la cunostinta a actului de executare contestat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua. am primit un plic de la anaf cu o somație și un ... Emm123 Emm123 Bună ziua. Am primit un plic de la ANAF cu o somație și un titlu executoriu, din care reiese că am de plătit 2.000 de lei din \"venituri din amenzi\". ... (vezi toată discuția)
Amenda minor cu somatie si titlu executoriu.. AndreiCris AndreiCris Buna ziua, Un minor a primit o amenda(pt trecere prin loc nepermis) in valoare de 39 lei in anul 2007. I-a fost intocmit proces verbal pe care l-a ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am depus o contestatie la executare adresa poprire ... Chestiuta Chestiuta Buna ziua. Am depus o contestatie la executare Adresa poprire emisa la 18.03.2020. Mentionez ca executarea silita propriu zisa a fost dispusa de instanta in ... (vezi toată discuția)