Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. Am fost concediata începând cu data de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. Am fost concediata începând cu data de 15.12.2020 ...

Bună ziua. Am fost concediata începând cu data de 15.12.2020 în baza art. 65, alin 1 din codul muncii, fără preavizul legal consemnat în CIM la 60 zile lucrătoare. Comunicarea concedierii i s-a făcut în 02.12.2020. Ca urmare am dat în judecata firma pentru concediere abuziva la tribunal și am depus documentele în data de 10.12.2020. Azi am primit prin posta o adresa prin care firma îmi comunica anularea deciziei de concediere și obligativitatea de a ma prezenta la munca în termen de 5 zile calendaristice. Plicul are stampila unui executor judecătoresc. Va rog să mă ajutați cu informatii: este legala o astfel de anulare a demisiei, am obligația sa ma întorc la serviciu, ce se întâmplă cu procesul pe care l-am intentat? Mulțumesc.
Demisie sau concediere ? Cum a incetat c.i.m. ?

Prin Decizia nr. 18 din 13 iunie 2016, pronunțată în dosarul nr. 1362/1/2016, ICCJ, completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept, a admis sesizarea formulată de Curtea de Apel Iași – Secția litigii de muncă și asigurări sociale, privind pronunțarea unei hotărâri prealabile, și a stabilit următoarele:

" În interpretarea și aplicarea dispozițiilor art. 278 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, dispozițiile art. 1324, 1325 și 1326 din Codul civil, republicat, pot fi aplicate în întregirea dispozițiilor Codului muncii, fiind compatibile cu specificul raporturilor de muncă.

În interpretarea art. 55 lit. c) și art. 77 din Codul muncii, decizia de concediere poate fi revocată până la data comunicării acesteia către salariat, actul de revocare fiind supus exigențelor de comunicare corespunzătoare actului pe care îl revocă (decizia de concediere)" .
Am primit decizie de concediere în data de 02.12.2020 și ultima zi de munca a fost 14.12.2020.
In acest caz, potrivit Deciziei ICCJ , decizia de concediere putea fi revocată până la data comunicării acesteia către salariat (in speta, pana la data de 02.12.2020 )
În acest caz, ce trebuie sa fac? Ma prezint la munca sau continui cu procesul intentat?
Deci, decizia de concediere a fost în data de 02.12.2020, și ultima zi de lucru a fost 14.12.2020.
În data de 10.12.2020 a depus acțiunea de chemare în judecata la tribunal.
Azi, 14.01. 2021 am primit prin posta din partea unui biroul de executor judecătoresc, decizia de anulare a deciziei de concediere.
Sa înțeleg ca termenul legal pana la care se putea anula decizia de concediere este depășit? Ce trebuie sa fac în continuare? Mulțumesc frumos.