avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Plata CAS pentru concediu medical?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Plata CAS pentru concediu medical?

Buna ziua !
Am o mica intrebare in dreptul muncii.
Mai exact as dori sa stiu daca este normal sa imi fie retrasi 25 % reprezentand CAS din indemnizatia pentru concediu medical.
Asta am patit cu cele 14 zile de CM pentru cod indemnizatie 51 pe luna decembrie.
Am citit art.136 si art.140 din codul fiscal si am inteles ca angajatorul plateste aceasta contributie ...
As dori putin ajutor pentru a afla daca am fost inselat sau nu ...
Va multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 15 Ianuarie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: dr_junior1980 , utilizator 12:34, 15 Ianuarie 2021
Angajatorul o plateste, dar se retinerea se face in sarcina angajatului.
Ok , multumesc!
Banuiesc ca din 2018 (OUG 79/2017) de cand s-au trecut contributiile la angajat ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor/calcul concediu medical andreea_zhr andreea_zhr buna ziua, va rog sa-mi transmiteti daca am facut corect urmatoarele calcule pentru concediu medical conform OUG 8 /2018 ianuarie salariu brut ultimile 6 ... (vezi toată discuția)
Legea 153/2017 tanta.andone@yahoo.com tanta.andone@yahoo.com Buna ziua .As dori sa stiu daca ptr.bibliotecari comunali incepind cu data de 1 iulie sa acordat odata cu personalul din administratie marire salariala sau se ... (vezi toată discuția)
Cum se va face un calcul corect la asociatia de proprietari ? Lupulescu Robert Curatenie Blocuri Lupulescu Robert Curatenie Blocuri Potrivit OUG nr. 79/2017 începând cu 1 ianuarie 2018, se vor acorda următoarele : Contribuţiile sociale în 2018 : De la 1 ianuarie 2018 intră în ... (vezi toată discuția)