Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Plata CAS pentru concediu medical?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Plata CAS pentru concediu medical?

Buna ziua !
Am o mica intrebare in dreptul muncii.
Mai exact as dori sa stiu daca este normal sa imi fie retrasi 25 % reprezentand CAS din indemnizatia pentru concediu medical.
Asta am patit cu cele 14 zile de CM pentru cod indemnizatie 51 pe luna decembrie.
Am citit art.136 si art.140 din codul fiscal si am inteles ca angajatorul plateste aceasta contributie ...
As dori putin ajutor pentru a afla daca am fost inselat sau nu ...
Va multumesc!
george-neagu, moderator
Angajatorul o plateste, dar se retinerea se face in sarcina angajatului.
Ok , multumesc!
Banuiesc ca din 2018 (OUG 79/2017) de cand s-au trecut contributiile la angajat ?