avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cum se face pentru repunere pe rol proces.? - un ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cum se face pentru repunere pe rol proces.? - un proces a fost ...

cum se face pentru repunere pe rol proces.?

- un proces a fost suspendat cât s-a judecat alt proces
- procesul judecat a fost câștigat
- acum trebuie redeschis procesul suspendat.

Vă rugăm frumos să ne ajutați cu un sfat :
- cum facem ca să deschidem procesul suspendat ?
Este suficient să se facă doar o Cerere ?
Mai trebuie să se depună și hotărârea de la celălalt proces sau Certificat de grefă.?
sau este suficient să depunem o copie după ECRIS, cu procesul care s-a terminat ?
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 08:37, 26 Ianuarie 2021
Eu cred că puteți cere legalizarea hotărârii de la fond, de vreme ce calea de atac a fost respinsă. Mergeți la Curtea de Apel și solicitați legalizarea hotărârii de la fond (Tribunal).
oanaportar a scris:
Dosarul este încă la Curtea de Apel.
Tribunalul mi-a spus că nu poate să-mi dea hotărârea.... și că aș putea cere mai repede un Certificat de grefă de la Curtea de Apel cu soluția..
Mi s-a mai spus că Certificatul și o Cerere de repunere pe rol este suficient....

Nu mi s-a răspuns dacă ar fi suficientă o copie de pe ECRIS și Cererea de repunere pe rol.....

Vă rog să îmi spuneți
- de ce este nevoie de copia de pe ECRIS să fie,, Conforma cu originalul ?
... pentru că doar Tribunalul a scris ca este pe ECRIS....?



Nu ati inteles ceea ce v-am spus.

Este vorba de hotararea pronuntata de prima instanta care sigur v-a fost comunicata, avand in vedere faptul ca in prezent a fost solutionat inclusiv apelul. Pe aceasta trebuie sa o depuneti in copie conforma cu originalul in dosarul suspendat.

Pentru a dovedi faptul a fost pronuntata o hotarare in apel, intrucat aceasta hotarare nu a fost inca comunicata, depuneti fisa din Ecris, nu aveti nevoie de un certificat de grefa.

Recititi ce ati intrebat initial (in primele doua mesaje), daca este suficient sa depuneti cererea de repunere pe rol insotita de fisa din Ecris sau trebuie sa depuneti certificat de grefa?

V-am raspuns, pentru a repune pe rol dosarul suspendat depuneti cererea de repunere pe rol, insotita de hotararea primei instante (instantei de fond) plus fisa Ecris din apel. Puteti depune de asemenea, cerere de repunere pe rol plus certificat de grefa.
Cele doua inscrisuri, hotararea primei instante si fisa Ecris a dosarului de apel dovedesc faptul ca procesul a fost soluionat in mod definitiv.

@oanamatei a scris:
‘”de ce este nevoie de copia de pe ECRIS să fie,, Conforma cu originalul”

Pentru ca toate inscrisurile se depun la dosar in copii conforme cu originalul, prin urmare ceea ce depuneti dvs. de pe Ecris este un inscris care trebuie conformat cu originalul ca oricare alt inscris chiar daca instanta il poate verifica pe portal.

Pentru repunerea dosarului suspendat pe rol nu trebuie sa legalizati hotararea, este suficient sa o depuneti in copie conforma cu originalul.
Ultima modificare: Joi, 21 Ianuarie 2021
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Vă mulțumesc enorm de mult pentru lămuriri.!
Mulțumesc foarte mult pentru răspuns !
Ultima modificare: Marți, 26 Ianuarie 2021
oanaportar, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce dovada - pentru suspendarea unei cauze civile ? oanaportar oanaportar Institutia noastra a declarat Apel impotriva unei hotarari judecatoresti. Instanta civila nu a afisat pe ECRIS nici dosarul, nici termenul, nici nu am ... (vezi toată discuția)
Ce trebuie facut ? - pentru redeschidere dosar civil suspendat de judecarea unui dosar penal oanaportar oanaportar Hristos a inviat ! Un Dosar civil - raspundere civila a fost suspendat pe durata judecarii unui Dosar penal Hristos a inviat ! Un Dosar civil - ... (vezi toată discuția)
Suspendarea judecatii danalida danalida Suspendarea judecatii Bună!As dori să știu pînă la care moment al procesului in apel pot face o cerere de suspendare a judecatii (suspendare ... (vezi toată discuția)