Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitul 3% pt IMM in 2010?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitul 3% pt IMM in 2010?

Doresc sa stiu daca a fost prelungita legea privind plata impozitului pe venit (3%) si in anul 2010? Nu am gasit nicaieri oug prin care ramine in vigoare impzitul de 3%. Sau se va plati impozit pe profit (16%) de catre toate firmele?
Nu cred ca trebuie depus 010 ptr.ca trecerea la 16% se efectueaza prin efectul legii nu prin optiune sau depasire plafon 100 mii EUR,cazuri in care trebuia depusa decl.010 la vector.
Eu inteleg ca nu dispare forma de microintreprindere doar ca inca nu s-a hotarat cota de impozitare pentru anul 2010.
Ieri a fost votata forma finala a Legii bugetului pe 2010,urmeaza sa apara in Monitorul Oficial. Microintreprinderile cu impozit pe venit 3% au fost eleminate.Din 2010 toata lumea va plati 16%.Impozitul minim se mentine si in 2010,la fel,pentru toata lumea,nu numai pentru anumite sectoare de activitate,cum aveau de gand,initial.
Deci de la 1 ianuarie 2010 se aplica noul impozit .

Nu mai exista nici o sansa sa se revina la 3 % ?

Dar notiunea de microintreprindere mai exista ?
Iael, utilizator
Iael a scris:

Deci de la 1 ianuarie 2010 se aplica noul impozit .

Deci nu mai exista nici o sansa sa se revina la 3 %, este lege .

Dar notiunea de microintreprindere mai exista ?

Din pacate impozitul pe venit microinteprinderi a indus ideea ca o microinteprindere este o firma care are cel mult 9 salariati si o cifra de afaceri de maxim 100 000 euro anual , cu toate ca o firma este considerata microinteprindere in Uniunea Europeana daca are mai putin de 10 angajati si
realizeaza o cifra de afaceri anuala neta sau detine active totale in valoare
de pana la 2 milioane euro sau echivalent lei .