avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca conform legii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca conform legii 263/2010-art.65. ...

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca conform legii 263/2010-art.65. ali. 5 privind pensionarea cu doi ani mai devreme (zone poluate) se mai tine cont si de anii vechime lucrati ?
In fapt eu locuiesc intr-o astfel de zona si am 25 de ani lucrati ,pot sa ies cu doi ani mai devreme la pensie.
Nu am gasit nicaieri -in lege -mentionat - daca trebuie sa ai stagiul complet pentru a putea beneficia de reducere , de aceea pin aceasta intrebare.
Multumesc mult , o seara placuta .
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:18, 22 Ianuarie 2021
Da.
Trebuie indeplinita conditia de stagiu complet.
Prevederea se regaseste in alin.(1)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Potrivit legii nr. 119 din 28 aprilie 2022 pentru modificarea ... gynexx gynexx Potrivit Legii nr. 119 din 28 aprilie 2022 pentru modificarea alin. (5) al art. 65 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, persoanele ... (vezi toată discuția)
Ies la pensie cu gr 1 la 58 ani si 6 luni la aceasta se pot scade ... Crysty68 Crysty68 Ies la pensie cu gr 1 la 58 ani si 6 luni la aceasta se pot scade 2 ani dacă se aproba legea cu zonele poluate sunt din ploiesti (vezi toată discuția)