Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca conform legii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca conform legii 263/2010-art.65. ...

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca conform legii 263/2010-art.65. ali. 5 privind pensionarea cu doi ani mai devreme (zone poluate) se mai tine cont si de anii vechime lucrati ?
In fapt eu locuiesc intr-o astfel de zona si am 25 de ani lucrati ,pot sa ies cu doi ani mai devreme la pensie.
Nu am gasit nicaieri -in lege -mentionat - daca trebuie sa ai stagiul complet pentru a putea beneficia de reducere , de aceea pin aceasta intrebare.
Multumesc mult , o seara placuta .
Da.
Trebuie indeplinita conditia de stagiu complet.
Prevederea se regaseste in alin.(1)