Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Bună ziua, Cât timp durează pana la soluționarea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Bună ziua, Cât timp durează pana la soluționarea în instanta ...

Bună ziua,
Cât timp durează pana la soluționarea în instanta a recalculării pensiei alimentare? În cazul în care tatăl a depus în instanta dosarul pentru diminuarea, diminuarea pensiei pe motiv ca i s-a născut al doilea copil în noua căsnicie?
Buna ziua,
Depinde de gradul de incarcare cu dosare a instantei respective.
Poate dura 6 luni, la o instanta mai putin aglomerata sau chiar 1-2 ani la instantele cu multe dosare.
Indiferent cat dureaza pana la solutionare, soluta de diminuare e clara si se va aplica incepand cu data sesizarii/depunerii actiunii si nu de la data pronuntarii solutiei in cauza.
Multumesc pentru raspuns! Dar suma de 25% este platita in continuare.l si au trecut deja 2 luni de la depunerea dosarului. In cazul acesta ce suma trebuie platita pana la solutionare?

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Indiferent cat dureaza pana la solutionare, soluta de diminuare e clara si se va aplica incepand cu data sesizarii/depunerii actiunii si nu de la data pronuntarii solutiei in cauza.