Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, Daca o mamica doreste sa revina la munca ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, Daca o mamica doreste sa revina la munca pentru a ...

Buna ziua,
Daca o mamica doreste sa revina la munca pentru a primi stimulent de insertie , dar tatal nu doreste sa isi ia luna lui de concediu, cu cat timp trebuie sa revina mai devreme, 30 sau 90 de zile?
Buna ziua,
Cu minim 60 de zile.
Cererea de revenire o depune cu 30 de zile inainte de ziua in care revine, adica cu 90 de zile inainte ca bebe sa implineasca 2 ani ( sau 3....).
Pentru a nu fi luata in calcul luna tatalui, revenirea trebuie sa se faca cu cel putin 3 luni inainte ca minorul sa implineasca vatsta de 2 ani.

Cererea se depune cu 30 de zile inainte de data revenirii.