Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general majorare capital social
Discuție deschisă în Contabilitate în general

majorare capital social

Buna ziua,
SC platitoare de imp specific, care a trecut de la 01.01.2021 la imp micro, doreste sa faca majorare de capital social:
- daca face din profitul anului 2019 (rezultat reportat si nerepartizat) trebuie sa plateasca impozit dividende??
- daca face din rezerve provenite de la profitul reinvestit in per in care era platitoare de impozit profit, trebuie sa plateasca acum impozitul de profit, dar cum il declara, daca are in vectorul fiscal impozit micro??
Multumesc
simt, utilizator