Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Care e perioada de preaviz pentru asistent maternal ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Care e perioada de preaviz pentru asistent maternal profesionist. ...

Care e perioada de preaviz pentru asistent maternal profesionist. Mi-am depus demisia scrisa la inceputul lui Decembrie pentru ca plec din tara mentionand clar ca pe 28Jan o sa parasesc Romania (ma mut la copii in strainatate), insa acum Protectia copilului refuza sa imi ia copilul care il am in plasament pe motiv ca inca hotararea judecatoreasca nu a sosit pentru incetarea plasamentului. Sunt intr-o situatie disperata deoarece sunt parinte singur (deja pensionara) si am toate aranjamentele facut sa plec (bilet de avion,...)Va multumesc
VeronicaAttia, utilizator
Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie.