Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporul de doctorat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporul de doctorat

Conform OUG 226/2020, art.1, alin. (3)
În anul 2021, începând cu luna ianuarie, cuantumul sporurilor, indemnizaţiilor, compensaţiilor, primelor şi al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul brut lunar, solda lunară de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice se menţine cel mult la nivelul cuantumului acordat pentru luna decembrie 2020, în măsura în care personalul ocupă aceeaşi funcţie şi îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii.

Vă rog să-mi spuneți cum se calculează indemnizația pentru titlul științific de doctor, ținând cont de prevederea legală de mai sus și de HG nr.4/2021, care stabilește salariul minim brut pe țară.
Se știe că această indemnizație se calculează ca fiind 50% din salariul minim brut pe țară, Rămâne plafonat la nivelul lunii decembrie 2020 sau calculăm la noul salariu minim?
Mulțumesc
Danaioana, utilizator
dacă s-a plafonat...la nivel dec 2020