avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Chiar dacă tatăl meu nu deține bunuri ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Chiar dacă tatăl meu nu deține bunuri materiale, ...

Bună ziua! Chiar dacă tatăl meu nu deține bunuri materiale, deci nu voi avea nicio moștenire de la el, este posibil ca în caz de deces, sa mi se atribuie datoriile mie, fiicei? Mama deține un imobil primit moștenire de la părinții ei. Datoriile provin din despăgubiri. Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:39, 10 Februarie 2021
Puteti renunta expres prin declaratie notariala la mostenire!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Datoriile se platesc pana la limita valorii bunurilor moștenite. Daca mosteniti nimic, nimic veti plati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune cu partaj voluntar adypop adypop Mama mea a decedat in urma cu 6 saptamani.In urma decesului ar trebui sa deschidem succesiunea,la care ar trebui sa venim eu,fratele meu si tata.In urma unui ... (vezi toată discuția)
Renuntare la succesiune cris_sa cris_sa Buna ziua, am o intrebare referitoare la renuntarea la succesiune in urma mamei decedata pe 23 feb 2010. am inteles ca daca in termenul de 6 luni de la ... (vezi toată discuția)
Mostenire cu probleme WolfHeart WolfHeart E o situatie mai complicata si as avea nevoie de un raspuns. Tatal meu a murit in urma cu aproximativ 2 luni, lasand in urma lui un apartament cu 2 camere. El ... (vezi toată discuția)