Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Chiar dacă tatăl meu nu deține bunuri ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Chiar dacă tatăl meu nu deține bunuri materiale, ...

Bună ziua! Chiar dacă tatăl meu nu deține bunuri materiale, deci nu voi avea nicio moștenire de la el, este posibil ca în caz de deces, sa mi se atribuie datoriile mie, fiicei? Mama deține un imobil primit moștenire de la părinții ei. Datoriile provin din despăgubiri. Mulțumesc!
Puteti renunta expres prin declaratie notariala la mostenire!
Datoriile se platesc pana la limita valorii bunurilor moștenite. Daca mosteniti nimic, nimic veti plati.