avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. În decembrie am făcut un test adn la ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. În decembrie am făcut un test adn la inml. Fostul ...

Buna ziua. În decembrie am făcut un test adn la inml. Fostul sot adica reclamantul din dosar a refuzat sa plătească testul ,plata am făcut-o eu . Întrebarea mea este : daca se dovedește ca el nu este tata biologic al fetei cum îmi pot recupera bani dați ptr test și ce alte cheltuieli ii pot cere ?
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă el nu este tată biologic, pentru ce să îi cereți bani`? Dvs i-ați spus că nu este copilul lui, și el nu vă crede`? Nu se prea înțelege pentru ce anume ați ajuns să vă judecați.
Nu ați detaliat nimic clar să puteți primi un răspuns cât mai aproape de adevăr.
Ultima modificare: Duminică, 31 Ianuarie 2021
Dapix, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cine castiga procesul are dreptul la cheltuielile facute, inclusiv la cele cu avocatul.
Depinde si pe.ce va judecați.
Ultima modificare: Duminică, 31 Ianuarie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu este copilul lui ,la recunoscut știind ca nu este al lui ,ne judecam ptr tagada de paternitate introdusa de mine iar el mia introdus un alt proces ptr exercitare drepturi părintești. In audierea minorului în camera de consiliu sa adeverit ca el este agresiv fizic cât și verbal cu minora. Minora venind în vacanta a refuzat sa se mai întoarcă la el .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca se va stabili ca nu este tatăl natural nu va mai avea drepturi părinteşti.
Este posibil ca dvs. sa suportați cheltuielile de judecata pentru ca el va câștiga procesul dar depinde si cum.se apara el.
Este o situatie atipică.
Vorbiti cu avocatul sa argumenteze pe.cheltuieli in raport de cazul.concret dedus judecății.
Ultima modificare: Duminică, 31 Ianuarie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mulțumesc mult pentru timpul acordat.

Alte discuții în legătură

Tagada paternitate Siminic7699 Siminic7699 Buna seara, sunt în proces de tagada paternitate iar instanța in prima faza mi-a refuzat testul adn ptr ca tatăl din certificatul fetei a recunoscut că ... (vezi toată discuția)
Tagada paternitate Veronica1990 Veronica1990 Buna ziua, La inceputul acestei luni am avut ultimul termen in divortul cu sotul meu, in urma caruia s-a admis cererea de divort si s-a pronuntat solutia de ... (vezi toată discuția)
Am o fetita de 2 luni cu un cetatean strain care nu figureaza pe certificatul de nastere GiuliaM GiuliaM Buna ziua! As dori si eu un sfat! Sunt studenta, am o fetita de 2 luni cu un cetatean strain, insa el nu figureaza pe certificatul de nastere! Cum as putea ... (vezi toată discuția)