Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. În decembrie am făcut un test adn la ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. În decembrie am făcut un test adn la inml. Fostul ...

Buna ziua. În decembrie am făcut un test adn la inml. Fostul sot adica reclamantul din dosar a refuzat sa plătească testul ,plata am făcut-o eu . Întrebarea mea este : daca se dovedește ca el nu este tata biologic al fetei cum îmi pot recupera bani dați ptr test și ce alte cheltuieli ii pot cere ?
Dacă el nu este tată biologic, pentru ce să îi cereți bani`? Dvs i-ați spus că nu este copilul lui, și el nu vă crede`? Nu se prea înțelege pentru ce anume ați ajuns să vă judecați.
Nu ați detaliat nimic clar să puteți primi un răspuns cât mai aproape de adevăr.
Dapix, utilizator
Cine castiga procesul are dreptul la cheltuielile facute, inclusiv la cele cu avocatul.
Depinde si pe.ce va judecați.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu este copilul lui ,la recunoscut știind ca nu este al lui ,ne judecam ptr tagada de paternitate introdusa de mine iar el mia introdus un alt proces ptr exercitare drepturi părintești. In audierea minorului în camera de consiliu sa adeverit ca el este agresiv fizic cât și verbal cu minora. Minora venind în vacanta a refuzat sa se mai întoarcă la el .
Daca se va stabili ca nu este tatăl natural nu va mai avea drepturi părinteşti.
Este posibil ca dvs. sa suportați cheltuielile de judecata pentru ca el va câștiga procesul dar depinde si cum.se apara el.
Este o situatie atipică.
Vorbiti cu avocatul sa argumenteze pe.cheltuieli in raport de cazul.concret dedus judecății.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mulțumesc mult pentru timpul acordat.