Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Facilitate fiscala pentru educaţia timpurie - caz ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Facilitate fiscala pentru educaţia timpurie - caz impozit pe venit

Facilitate fiscala pentru educaţia timpurie a copiilor angajaţilor - cazul microintreprinderilor (care au impozit pe venit)

Daca angajatorul este platitor de impozit pe venit (microintreprindere) si nu impozit pe profit, credeti acesta ar putea aplica aceasta facilitate angajatilor sai care au copii inscrisi in sistemul de educatie timpurie?
Ma gandesc ca se poate scadea din celelalte impozite (pe salarii, TVA, etc)?
Multumesc
Buna ziua,
Prevederea legala actuala este ca se pot efectua aceste cheltuieli si de platitorii de impozit pe venit microintreprindere, insa scaderea din impozit o pot face doar platitorii de impozit pe profit.