avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de intretinere. sau Contract de vanzare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de intretinere. sau Contract de vanzare cumparare cu ...

Contract de intretinere. sau
Contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere

Va rog sa ma ajutati în acest caz :

O persoană căsătorită poate sa incheie contract de întreținere cu altcineva,din afara familiei,fara a se solicită acordul scris al soțului ?Soții nu sînt obligați să si acorde reciproc intretinere?
În cazul în care răspunsul primei intrebari este : Da , va rog,comunicati mi care este contractul ideal în acest caz si ce condiții speciale se impun.
Poate fi atacat ulterior contractul de intretinere de catre membrii familiei,care au vocație succesorala?
Va multumesc pentru intelegere si colaborare.
Cu respect, ABANA1


Cel mai recent răspuns: ABANA1 , utilizator 11:59, 12 Februarie 2021
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depinde.
Trebuie dovedit daca dobanditorul stia de boala transmițătorului și cu toate astea a încheiat contractul.
Trebuie dovedit ca boala respectiva a fost cauza decesului. De exemplu, si diabetul este o boala incurabila grava.
Sau poti sa ai cancer in faza terminată, și să mori lovit de o mașină.
În privința banilor, daca suma a fost sub 50.000 lei, nu este obligatorie plata prin virament bancar.
Nici dacă actul a fost încheiat înainte de 2015, chiar și pentru o sumă mai mare.
Va multumesc pentru răspunsuri.
Referitor la întrebarea dacă cele 3 subiecte deschise au legătură între ele,mentionez ca subiectele sînt distincte,doar ca fac parte din capitolul succesiuni.

Referitor la motivul nevirarii banilor în cont ,ma refeream concret la contractul de vînzare cumparare,cu clauza de intretinere,asa cum am specificat initial.Obiectul contractual vindut este un imobil cu valoarea superioara sumei de 50.000 lei.

Referitor la timpul scurt scurs între data semnării contractului si data deschiderii succesiunii , ma refeream la deces,în spital,în stadiul terminal al unei boli oncologice,despre care întretinatorul stia de timp bun.
Cred ca am explicitat ceea ce am inteles ca nu s a înțeles.
Va multumesc si va rog răspundeți mi daca aceste motive constituie motivație legală pentru contestarea în instanță.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
În ce an a fost încheiat actul?
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
ABANA1 a scris:

...va rog considerati ma ca un elev care adresează intrebari domnilor profesori...


Păi, la scoală noi răspundeam cam după cum voia să audă dom' profesor.
În instanță, chiar și domnul profesor (dacă pledează ca avocat și întâlnește un fost student de cealaltă parte) ar putea să afle că răspunsul nu era nici alb, nici negru, ci avea oareșce nuanțe de gri.

Despre ce voiți să discutăm, mai exact?
Despre ... vasul ideal din mintea olarului sau despre vasul acesta real și ușor ciobit?

Fiindcă ați început prin a întreba daca se poate încheia .... și care ar fi contractul ideal. (dacă-l întâlniți să mi-l dați si mie :) căci nu există contract ideal, există contract potrivit unei anumite situații și ca nuca-n perete în altă situație).
Iar apoi pare că vorbiți despre un contract care a fost deja încheiat (deci s-a putut).

Pentru formularea unui răspuns ar trebui plecat de la acest contract (real și imperfect) plus toate amănuntele relevante.
Altminteri, pur teoretic putem să discutăm, dar cu riscul de a ne afla în treabă.
În drept, orice amănunt trecut cu vederea poate schimba răspunsul din adevărat în fals cu o uluitoare rapiditate.

Cred că v-ar interesa aceste dispoziții din Noul cod civil. (dar întreb și eu: când ziceți că s-a încheiat contractul?)

Art. 2.256. -

(1) Dispozițiile art. 2.243-2.247, (...) se aplică în mod corespunzător și contractului de întreținere.

Art. 2247
Nu produce, de asemenea, niciun efect contractul prin care s-a constituit cu titlu oneros o rentă pe durata vieții unei persoane care, la data încheierii contractului, suferea de o boală din cauza căreia a murit în interval de cel mult 30 de zile de la această dată.
Ultima modificare: Joi, 11 Februarie 2021
romascanu, moderator
Va multumesc pentru răspunsuri.
Singurele date certe :
-decesul
-existenta unei persoane care declara ca decedatul,printr un contract ideal,neatacabil, i a transferat proprietatea.
Declară,nu probează.
Acesta este contextul generator de ambiguitate.
Coroborat cu situația deosebită existentă din martie 2020,creează situații complicate,care vor fi soluționate anevoios.
Va multumesc pentru ajutor si pentru cooperare.
Cu deosebită considerație,
ABANA1
Ultima modificare: Joi, 11 Februarie 2021
ABANA1, utilizator

Alte discuții în legătură

Mandat special ptr succesiune claudia_23 claudia_23 Buna ziua! Sper sa ma puteti ajuta si pe mine! Mama mi-a lasat un mandat ptr a dezbate eu succesiunea parintilor ei in numele ei! Problema e ca unica ei sora a ... (vezi toată discuția)
Suspendare presedinte si alte probleme AsociatiaNr1 AsociatiaNr1 Buna ziua. Sunt membru al unei Asociatii de Proprietari si as dori, daca puteti, sa dezbatem urmatoarea situatie: 1. Dorosc sa propun in Comitetul Executiv ... (vezi toată discuția)
Succesiune diana_78 diana_78 Buna ziua. Mi-ar fi de folos daca m-ar putea ajuta cineva in legatura cu problema mea. Bunicul meu a decedat acum 3 ani, in viata ramanand doar bunica. Nu s-a ... (vezi toată discuția)