Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Masti de protecție cu nanofibre Anti-COVID 19 unde se ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Masti de protecție cu nanofibre Anti-COVID 19 unde se găsesc ...

Masti de protecție cu nanofibre Anti-COVID 19 unde se găsesc de cumpărat?

Știe cineva?

[ link extern ] /

,, Premierul Florin Cîțu a purtat o mască specială la ședința de Guvern de miercuri. Are dublă acțiune, reține și dezactivează virusurile, oferind o protecție de 99,9%. Masca este formată din trei straturi – două care au proprietatea de a „ucide” virusul și un filtru alcătuit din nanofibre, potrivit producătorului. Modelul VK Respilon Pro se autosterilizează, ceea ce înseamnă că poate fi utilizat în mod repetat, fără a necesita spălare sau curățare."

Cred ca si Raed Arafat are același tip de mască daca am vazut eu bine.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Da, se pare ca am încurcat borcanele.
Acestea pe care le-am cumpărat cum se dezinfectează?

Am gasit si eu același link:
[ link extern ]

Scrie ca ucid virușii.
Prețul.este 350 lei pentru 10 masti.

Parca pretul anterior era 500 lei pentru 10.masti.
Nu?

Scrie ca se poate purta o săptămână masca dar dacă stau doar 4 ore pe zi cu ea cum calculez o săptămână?
Oare se refera la 8 ore sau la 12 ore pe zi?
As putea sa o port 2 săptămâni daca o folosesc efectiv 4-5 ore pe zi?

Eu calculez pe ore la masti.
N 95 o port cel mult 6 ore si apoi o schimb.

Nu îmi dau seama cât sa folosesc mastile acestea cumpărate (gen Catu care nu ucid virusul).
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Aveti aici si masca din plastic pe care o poartă Simion de la AUR în parlament:

[ link extern ] /

Masca accea care v-a uimit pe.dvs.

Ma gândesc ca o persoana care poarta masca care ucide virusul 1 ora pe zi o poate purta 2 luni.
Ar fi exagerat?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Da, e exagerat, pentru ca timpul recomandat de utilizare (scrie pe site-ul de vinzare) este de 30 de ore.

Trebuie sa luati o decizie, tulpina britanica va "pindeste" :
[ link extern ]
latka, moderator
O.K.
Probabil țesătura se uzează.dupa aceea si nu mai oferă protecție.

Și la cele care le am acum cât sa le port oare pana la.dezinfectare?
Tot 6-7 ore cel mult pana la dezinfectare?

Am inteles ca, mastile se.pot Time într-o cutie de carton timp de.7 zile și virusul moare după 7 zile.
Stiti de acest lucru?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pai cu alea N95 cum procedati ?

Faceti si cu cele pe care le aveti acum la fel.