Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ma numesc Petcu Neculai cu domiciliul în mun Fetesti ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ma numesc Petcu Neculai cu domiciliul în mun Fetesti jud Ialomița ...

Ma numesc Petcu Neculai cu domiciliul în mun Fetesti jud Ialomița
In comuna Borcea jud Călărași am o locuinta moștenire de la parintii mei si nu pot plătii impozitul intrucat taxa e grevata de contractul pe taxa de salubrizare obligatorie cu firma REBU
Cu acte doveditoare am demonstrat ca am contract cu firma URBAN, la locul de dimiciliu, dar nu sa luat in considerare... Si nu am putut platii impozitul pe cladire.
Consiliul local cu firna de salubrizare nu a luat masuri pentru implementarea programului prevazut in OUG 74/2018 ,,,,, plateste pentru cat arunci,,, Deci nici precontract nu lutem încheia
In aceasta situatie va rugam sa ne indrumati cui sa ne adresăm pentru remedierea neajunsurilor, in aceasta situație aflandune fiarte multi locuitori
Va mulțumesc anticipat
Taxa se achita in baza unui contract incheiat cu o firma de salubrizare de la locul situarii imobilului, pentru un anumit imobil.
Din cate inteleg, aveti un imobil in Ialomita pentru care achitati taxa de salubrizare la Urban si un imobil la Calarasi la care refuzati sa achitati taxa de salubrizare. Trebuie sa va adresati firmei REBU sa va dea o copie a contractului de salubrizare incheiat cu aceasta de parintii dv. Daca a fost incheiat contract dar acesta nu s-a reziliat pentru ca nu mai locuia nimeni in imobil, este problema dv., trebuie sa achitati taxa lunara pana la rezilierea contractului.
Nu are nicio legatura taxa de salubrizare platita pentru un imobil din Bucuresti cu taxa de salubrizare datorata pentru un imobil din Brasov. Cele doua taxe nu se pot compensa. Pana nu achitati datoriile aferente imobilului, nu veti putea achita impozitul. Toate cele bune!

Corina Capotã a scris:

Taxa se achita in baza unui contract incheiat cu o firma de salubrizare de la locul situarii imobilului, pentru un anumit imobil.
Din cate inteleg, aveti un imobil in Ialomita pentru care achitati taxa de salubrizare la Urban si un imobil la Calarasi la care refuzati sa achitati taxa de salubrizare. Trebuie sa va adresati firmei REBU sa va dea o copie a contractului de salubrizare incheiat cu aceasta de parintii dv. Daca a fost incheiat contract dar acesta nu s-a reziliat pentru ca nu mai locuia nimeni in imobil, este problema dv., trebuie sa achitati taxa lunara pana la rezilierea contractului.
Nu are nicio legatura taxa de salubrizare platita pentru un imobil din Bucuresti cu taxa de salubrizare datorata pentru un imobil din Brasov. Cele doua taxe nu se pot compensa. Pana nu achitati datoriile aferente imobilului, nu veti putea achita impozitul. Toate cele bune!

Este adevarat ceea ce spuneti dar locuinta mostenire nu e prelevata de datorii de nici un fel. Acum 14 ani cand au decedat părinții nu exista firma de salubrizare acestia fiind in locslitate de 3 ani. Deci nu a existat nici un contract si nu exista. Suntem forțați prin anumite imprejurari sa incheiem contracte.
Firma REBU incheie contracte pe nr. De persoane iar acolo nu locuieste nimeni iar contractul va fi pe 0 persoane..... Asta e problema. Sunt locuințe dărâmate si ne locuite de ani iar urmașii sunt obligati sa incheie contracte cu firma de salubrizare.
De ce sa platesc daca nu beneficiez de serviciile acestora
Daca nu exista contract de salubrizare incheiat pentru acel imobil, nu exista baza legala pentru debite salubrizare. Va recomand sa mergeti la firma REBU si sa aveti o discutie cu ei referitor la debitele nelegale in lipsa unui contract. Daca nu gasiti intelegere, va trebui sa ii actionati in judecata. Atentie, facturile sunt titluri executorii.
Mergeti si la Directia fiscala din raza teritoriala a imobilului si solicitati actele in baza carora aveti datorii la REBU.
Va recomand calduros sa apelati la serviciile unui avocat.