avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract donație si mostenitorii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract donație si mostenitorii

Buna seara,povestea mea e in felul urmator mama mea (care recent a decedat) a avut casa in care locuia contract de donație,tatăl meu nefiind trecut pe contract dar numele mamei e cel după căsătorie, in aceasta situatie tatăl meu are drept la casă mamei mele sau doar noi copii?multumesc pt eventualele raspunsuri
Ultima modificare: Marți, 23 Februarie 2021
MirelaAlinaBodale, utilizator
Cel mai recent răspuns: MirelaAlinaBodale , utilizator 21:51, 28 Februarie 2021
~ Conținut șters la cerere ~
Mentionez ca in contract nu specifica ca fiind bun comun cu soțul, doar ca mama are trecut numele de după căsătorie si nu numele de fată,
Ultima modificare: Marți, 23 Februarie 2021
MirelaAlinaBodale, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc mult pt lamuriri si va mai deranjez cu o singură întrebare daca doriti sa imi răspundeți
Dupa cum Am spus mama a decedat recent e nevoie sa facem contractul sau il putem lăsa asa
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Vreau o solutie viabila... iubita10 iubita10 buna ziua, problema mea e urmatoarea: sunt casatorita de 8 ani.inainte de casatorie,tatal meu mi-a oferit cadou apartamentul in care stau..dar l-a trecut pe ... (vezi toată discuția)
Succesiune mama decedata tata vitreg miky68 miky68 mama a decedat acum 5 zile si a ramas sotul ei care este tatal vitreg pentru mine si fratele meu .Ce trebuie sa fac pentru a nu pierde dreptul de mostenitor ... (vezi toată discuția)
Moștenirea după re-casatorie Cristina Resut Cristina Resut Bună seara, Sunt o fiica îngrijorată....tatăl meu s-a stins acum câteva luni, iar mama cred ca s-a recăsătorit. Am motive sa nu o confrunt ... (vezi toată discuția)