avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua! Am deschis proces angajatorului pt neplata ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua! Am deschis proces angajatorului pt neplata concediilor. ...

Buna ziua! Am deschis proces angajatorului pt neplata concediilor. Ieri a avut loc prima infatisare, si s.a pronuntat astfel:
Solutie:Admite cererea
Solutie pe scurt: admite actiunea formulata de reclamanta. Obliga parata sa plateasca reclamantei indemnizatia pt concediu prenatal si postnatal aferente perioadelor...; sumele urmand a fi actualizate cu indicii de inflatie si dobanda legala . Executorie de drept. Cu drept de apel in 10zilede la comunicare.
Va rog sa.mi spuneti care sunt procedurile pe mai departe?cat termen are,paratul sa.mi plateasca?daca nu mi da banii, cum trebuie sa procedez mai departe? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Georgiana Becican , utilizator 00:14, 26 Februarie 2021
Dacă nu ați cerut să vi se plătească Intr un anumit termen, nici instanța nu putea să stabilească un termen limita de plata în sarcina angajatorului.

Puteți să i reamintiți printre o notificare facă nu plătește în următoarele 30 de zile, cât este termenul de recomandare pentru redactarea hotarraii judecătorești.
Apoi,
Dacă nu plătește benevol, puteți apela la un executor judecătoresc după ce vi se comunică hotărârea în integralitate.
Potrivit art.448 cod de procedură civilă
(1) Hotărârile primei instanțe sunt executorii de drept când au ca obiect:
Plata salariilor sau a altor drepturi izvorâte din raporturile juridice de muncă, precum și a sumelor cuvenite, potrivit legii, șomerilor.

Aceasta notificare trebuie trimisa de catre mine,sau se ocupa avocata care ma reprezinta? Daca firma este in faliment si acesta nu are bunuri pe numele dansului, daca apelez la executorii,acestia ce pot sa-i faca?!


Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti. Cine are drept de apel in 10zile. Reclamantul sau paratul? Dupa 10zile daca paratul nu face recurs, pot legaliza hotararea judecatoreasca si cu acesta
hotarare legalizată pot apela la un executor judecatoresc?!

Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen a scris:

Dacă nu ați cerut să vi se plătească Intr un anumit termen, nici instanța nu putea să stabilească un termen limita de plata în sarcina angajatorului.

Puteți să i reamintiți printre o notificare facă nu plătește în următoarele 30 de zile, cât este termenul de recomandare pentru redactarea hotarraii judecătorești.
Apoi,
Dacă nu plătește benevol, puteți apela la un executor judecătoresc după ce vi se comunică hotărârea în integralitate.
Potrivit art.448 cod de procedură civilă
(1) Hotărârile primei instanțe sunt executorii de drept când au ca obiect:
Plata salariilor sau a altor drepturi izvorâte din raporturile juridice de muncă, precum și a sumelor cuvenite, potrivit legii, șomerilor.



Căile de atac sunt reglementate la îndemâna ambelor părți.
Notificarea este bine sa o facă avocata dvs.
După 10 zile care curg de la data primirii de la adversarul dvs a hotărârii judecătorești.
Eu v-am scris că deja puteți începe executarea provizorie datorita materiei litigiului.
Pentru situația insolventei debitorului luați legătura cu avocata dumneavoastră, știe ea ce are de făcut!
In orice moment puteți iniția o întâlnire pentru a discuta un termen sau un eventual grafic de plata în favoarea dvs.

Alte discuții în legătură

Rog cateva sfaturi - pentru executare silita oanaportar oanaportar Buna seara ! Sora mea a castigat un proces civil. Instanta l-a obligat pe pârât: - să restituie surorii mele o suma de bani, precum şi ... (vezi toată discuția)
Recuperare cheltuieli judecata liaza liaza Buna seara, Am castigat un proces la Instanta de fond(Tribunal), in caliatea de parat,iar astazi s-a pronuntat la CA Pitesti hotararea, reclamantei i-a fost ... (vezi toată discuția)
Hotarare judecatoreasca GreenSkittles GreenSkittles Am avut 2 intalniri de proces printre care ultima fiind pe data de 12.05.2011 si am aflat solutia \"Solutie: Admite cererea. Obligă pârâtul să plătească ... (vezi toată discuția)