Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Salut vreau si eu va rog sa ma lamuriti va rog,acum 30 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Salut vreau si eu va rog sa ma lamuriti va rog,acum 30 de ani ...

Salut vreau si eu va rog sa ma lamuriti va rog,acum 30 de ani parinti au cumparat o casa cu suprafata de 2051 mp 2501 propriu spus ca in realitate au 1250 folosinta deoarece vecini fiind ruda cu vanzatoarea terenului au oprit jumate fara a avea vreun act de mostenire sau de proprietate ...parinti fiind foarte tineri nu au stiut cat loc au cumparat sau bucurat de casa pana cand au bagat ei de seama ca sa emis titlul de proprietate cu un teren dublu decat au in folosinta ..o perioada iau spus vecinului sa faca acte pe el daca sustin ca e terenul lor parinti fiint mintit ca a fost o greseala de emitere a titlului pe 2501 mp si trebuia sa fie pe 1250 sustinand ca atat au cumparat ..dar nici acte de mostenire nu aveau pe el e pur si simplu luat cu abuz..bun ....parinti nau avut bani de judecata sau cadastru...eu fiind fiul lor am strans bani am facut cartea funciara ,,cadastru,,,intabulare,,si sau dovedit ca ei nu au nici un act pe acel teren deci titlul intabulat pe 2501 mp acum ..vecini refuza sa mutam gardul amiabil sustinand in continuare ca e al lor ..il folosesc de 30 de ani si parinti mei platesc impozite pe acest teren..am inteles ca prin judecata sar rezolva,,dar nu dispun de timpul si bani necesari..ce pot face..va rog
Salut cum sa avem o problema in instanta ca la folosit atatia ani?de atatia ani ne chinuim sa luam acel pamant mai exact de cand sa descoperit aceasta diferenta de teren si ei nu au vrut.folosindul abuziv nu cu acordul nostru

gi-jane2 a scris:

Nu e greu de dovedit, dar trebuie dovedit in instanta, ca nu vine nimeni sa ii mute gardul altfel, daca vecinul nu vrea.
Se poate ca si in instanta sa aveti o problema dat fiind faptul ca vecinul foloseste terenul de 30 de ani.

Tocmai faptul ca l-au folosit abuziv va poate genera mari probleme daca sunteti proprietarul.
Sfatul meu este sa nu incercati un proces fara avocat pentru ca exista risc ridicat sa il pierdeti.
Va trebuie avocat foarte tehnic pe parte juridica si sa aiba si timp de cazul dvs. pentru ca daca nu are timp degeaba ar mai fi tehnic...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Salut mai noi nea dat ei in judecata pe noi.mam documentat catusi de putin despre uzucapiune si totusi nu inteleg daca parinti mei nu au fost de acord sal foloseasca ce putea face sai dea in cap si sai ia terenul a fost la primarie de sute de ori a venit primarul a masurat lea spus sa se mute .....daca ei nu au avut bani de judecata asta e un motiv sai ia terenul nu inteleg. Am vazut ca trebuiesc indeplinite anumite conditii de exemplu plata impozitelor ce ei nu leau favut si parinti mei cum poti lua unui om cu acte in regula ul loc care nu e al tau si lai folosit cu abuz de putere ca proprietarul nu a putut face nimic neavad bani de judecata totusi in ce lume traim.suntem oameni de la tara cu salariu de 1500 de lei si instanta costa peste 6000 de lei numa timbru este 1500 de lei am vazut ca au raspuns costuri de 2000 3000 nu e doar atat.ce e de facut in situatia asta va rog datimi un raspuns

gi-jane2, moderator
Daca v-au dat in judecata, nu aveti incotro si trebuie sa va apărați. Mergeti la un avocat cu povestea dvs si cu cererea pe care ati primit-0.
gi-jane2, moderator
Nu prea aveti ce răspuns să primiți.Riscati să pierdeți procesul dacai nu înțelegeți să vă aparați,angajați av etc.Mergeti la un av întrebați ce costuri sunt,dacă chiar nu va permiteti achitați câteva sute de lei să vă faca macar întâmpinare si sa va dea o consultație.Lasati căutările pe net oricum nu va ajuta cu nimic...
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat