avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bună ziua! Mătușa mea s a căsătorit în data de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bună ziua! Mătușa mea s a căsătorit în data de 28.12.2020 ...

Bună ziua! Mătușa mea s a căsătorit în data de 28.12.2020 cu un cetățean de cetățenie turcă. Acum dorește anularea căsătoriei.
Va rog sa mi spuneți dacă se poate face acest lucru și în ce condiții.
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 08:09, 1 Martie 2021
Buna ziua.
De ce doreste anularea si nu divortul?
Cred că vrea ceva mai simplu și mai rapid decât un divorț

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua.
De ce doreste anularea si nu divortul?

Anularea nu este mai simpla sau mai rapida decat divortul.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Iar daca a facut-o pentru frauda de imigrare va ajunge la parnaie.
In nici un caz nu a făcut o ptr. asta.!!!.ei se iubesc foarte mult!!.dar copiii ei nu au fost de acord cu această căsătorie și au intrerupt orice legătură cu mama lor.
Ea își vrea copiii....


Vvvv
tgeorgescu a scris:

Iar daca a facut-o pentru frauda de imigrare va ajunge la parnaie.

Alte discuții în legătură

Dupa divortul de un cetatean strain - schimbare prenume copii, renuntare la a doua cetatenie irinaucas irinaucas buna ziua .ma numesc irina si in luna mai am divortat de un cetatean turc cu care am 2 copii minori ambii baieti respectiv 13 ani si 4 ani.as vrea va rog sa ... (vezi toată discuția)
Divort in turcia. Imparatul Imparatul Am fost casatorita cu un cetatean turc, in Romania. Am trait aici apoi el a plecat in Turcia. Mi-a scris ca vrea sa divorteze de mine acolo, si ca sa-i dau in ... (vezi toată discuția)
Obtinere cetatenie romana pentru copii nascuti in turcia ContSters296524 ContSters296524 Sınt romanca locuiesc ın Turcia am doi copii mari de 17 şi 19 ani, copiii sınt numai cetateni turci , de la vırsta asta post sa i mai fac ... (vezi toată discuția)