avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decontare navetă profesori
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decontare navetă profesori


Bună ziua! Sunt cadru didactic navetist. Naveta între domiciliu și școală o fac cu autoturismul personal. Lunar depun documente pentru decontare, iar suma decontată este mai mică decât suma cerută de un coleg care face naveta cu mijloacele de transport în comun. Vă rog să-mi spuneți și mie dacă este corect. Vă mulțumesc!
Ultima modificare: Luni, 1 Martie 2021
Traistaru Gheorghe, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:06, 2 Martie 2021
Decontarea cheltuielilor cu efectuarea navetei pentru personalul care se deplasează cu autoturismul/ambarcațiunea proprietate personală sau deținut/ă legal cu orice titlu, în cazurile prevăzute de lege, se face la valoarea unui abonament pentru ruta respectivă sau pentru distanțe similare.
[ link extern ]
Mulțumesc frumos! Da, la valoarea abonamentului. Pe ruta respectivă, in luna februarie au fost 5 zile de concediu, iar firma de transport nu eliberează abonament decât pe a doua jumătate a lunii. Colegul meu a depus bilete de călătorie pe 5 zile ( 8-12 feb) , iar pt perioada următoare abonament, școala aprobând întreaga sumă ( bilete+ abonament). In situația mea au calculat suma numai la valoarea abonamentului. Este corect cum au calculat sau trebuia să avem aceeași sumă? Mulțumesc frumos!

Traistaru Gheorghe a scris:


Bună ziua! Sunt cadru didactic navetist. Naveta între domiciliu și școală o fac cu autoturismul personal. Lunar depun documente pentru decontare, iar suma decontată este mai mică decât suma cerută de un coleg care face naveta cu mijloacele de transport în comun. Vă rog să-mi spuneți și mie dacă este corect. Vă mulțumesc!

In opinia mea, au calculat corect.
Ultima modificare: Marți, 2 Martie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! sunt cadru didactic intr-o scoala de la tara si fac ... Diana.E Diana.E Buna ziua! Sunt cadru didactic intr-o scoala de la tara si fac naveta 34 de km in fiecare zi cu masina personala din oras.. Mentionez ca nu ma incadrez cu ... (vezi toată discuția)
Naveta cadre didactice kis.katalin kis.katalin Buna ziua, Am o cadre didactice care solicita decontarea navetei cu autoturism, respectiva 7,5 l benzina premium/100 km. Dar mentionez ca cadre didactice ... (vezi toată discuția)
Pentru profesorii care se deplaseaza cu autoturismul personal ... ileana dita ileana dita Pentru profesorii care se deplaseaza cu autoturismul personal un abonament de transport pe ruta scoala- localitate de domiciliu achizitionat la inceputul ... (vezi toată discuția)