Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decontare navetă profesori
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decontare navetă profesori

Bună ziua! Sunt cadru didactic navetist. Naveta între domiciliu și școală o fac cu autoturismul personal. Lunar depun documente pentru decontare, iar suma decontată este mai mică decât suma cerută de un coleg care face naveta cu mijloacele de transport în comun. Vă rog să-mi spuneți și mie dacă este corect. Vă mulțumesc!
Traistaru Gheorghe, utilizator
Decontarea cheltuielilor cu efectuarea navetei pentru personalul care se deplasează cu autoturismul/ambarcațiunea proprietate personală sau deținut/ă legal cu orice titlu, în cazurile prevăzute de lege, se face la valoarea unui abonament pentru ruta respectivă sau pentru distanțe similare.
[ link extern ]
Mulțumesc frumos! Da, la valoarea abonamentului. Pe ruta respectivă, in luna februarie au fost 5 zile de concediu, iar firma de transport nu eliberează abonament decât pe a doua jumătate a lunii. Colegul meu a depus bilete de călătorie pe 5 zile ( 8-12 feb) , iar pt perioada următoare abonament, școala aprobând întreaga sumă ( bilete+ abonament). In situația mea au calculat suma numai la valoarea abonamentului. Este corect cum au calculat sau trebuia să avem aceeași sumă? Mulțumesc frumos!

Traistaru Gheorghe a scris:

Bună ziua! Sunt cadru didactic navetist. Naveta între domiciliu și școală o fac cu autoturismul personal. Lunar depun documente pentru decontare, iar suma decontată este mai mică decât suma cerută de un coleg care face naveta cu mijloacele de transport în comun. Vă rog să-mi spuneți și mie dacă este corect. Vă mulțumesc!

In opinia mea, au calculat corect.
Cornel Vasile, Consilier juridic