Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Avantaje cand n-ai bani?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Avantaje cand n-ai bani?

Eu si nepotul meu de frate suntem coproprietari ai unui apartament. Nepotul, care a folosit numai el apratamentul, a cerut partajul in instanta si ca eu sa suport cheltuielile de judecata. Cum nepotul este student si nu are niciun venit, a cerut si obtinut ajutor public judiciar.
Eu am facut cerere reconventinala pentru plata de chirie pe partea mea si am cerut si eu ca el sa plateasca cheluielile de judecata.
Intrucat nepotul nu are de unde plati nimic, este posibil ca judecatorul:
1. Sa-i atribuie partea mea de apartement fara sa-mi plateasca sulta (sau ceva simbolic)?
2. Sa ma oblige pe mine sa suport eu cheltuielile de judecata pentru partaj?
3. Sa respinga cererea mea reconventionala?
4. Sa platesc eu cheltuielile de judecata a cererii reconventionale?
Adica pe scurt, fiind ca el nu are de unde plati nimic, inseamna ca i se poate acorda totul pe banii mei?
dany_dany, utilizator
Ar trebui să vs angajați un av care sa va reprezinte în proces si să vă lămurească .Indiferent dacă are sau nu venituri în ipoteza in care i se atribuie imobilul ,nepotul va trebui să vă achite sulta stabilită în urma unei expertize prin care se va calcula valoarea de circulație .Daca nu va achita sulta în termenul stabilit puteti executa silit imobilul ce face obiectul partajului..
Da, sprijinul avocatului ar fi esențial.
Soluții juridice se găsesc dar trebuie gandite din timp.
Mare parte din munca avocaților consta în gândire.
Vorbitul în instanta, asa cum.spun mulți neinițiati in drept, reflecta partea finala a fazei de pregatire a apărării.
Nu cred ca vi se vor acorda despagubiri pt lipsa de folosinta, cat nu v-a impiedicat nepotul sa o folositi.
Nepotul nu va fi avantajat in vreun fel.
gi-jane2, moderator