Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Procedura ridicare permis dupa clasare dosar penal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Procedura ridicare permis dupa clasare dosar penal

Buna ziua! Am fost ieri sa imi ridic permisul dupa clasarea unui dosar penal in care eu am incalcat art. 48 din OUG 195/02 rep. Plicul de la parchet l-am primit vineri... Acum domnul de la permise mi-a spus sa ii dau actele de la parchet , copie Bi si dovada . Dat toate actele si mi-a spus " Ne vedem in 10 zile , iti recomand sa nu conduci in timpul asta "
Vi dupa permis ca nu e de suspendare (asta a zis el...acum nu stiu ce sa spun)

Dovada in original a ramas la mine find in valabilitate.

Ce se intampla mai exact acum ? De ce nu pot conduce ?
Nu exista asa ceva ”iti recomand sa nu conduci”. Ori aveti dreptul de conducere suspendat ori nu, din cate inteleg dvs nu aveti.
Asta mi-a spus polististul de acolo ... asta va spun si eu

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu exista asa ceva ”iti recomand sa nu conduci”. Ori aveti dreptul de conducere suspendat ori nu, din cate inteleg dvs nu aveti.