avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contraventie rutieră. Care este termenul legal de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contraventie rutieră. Care este termenul legal de emitere a ...

Contraventie rutieră.

Care este termenul legal de emitere a unui proces verbal de contraventie rutiera raportat la data savarsirii acesteia? Se poate emite proces verbal de contraventie dupa 4 luni de la data constatarii unei contraventii ? (parcare neregulamentara)
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: edanes_ro , utilizator 13:00, 18 Martie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate emite. Maxim, pentru emitere, ar fi 6 luni, alte 2 pentru comunicare.
OG2/2001
Articolul 13
(1) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârșirii faptei.
Articolul 14
(1) Executarea sancțiunilor contravenționale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenției nu a fost comunicat contravenientului în termen de cel mult două luni de la data aplicării sancțiunii.
[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 18 Martie 2021
latka, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ordonanta 2/2001 actualizata raspunde la nedumeririle dvs [ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 18 Martie 2021
edanes_ro, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am primit azi prin posta un proces verbal de la politia ... 1974daniel 1974daniel buna ziua, am primit azi prin posta un proces verbal de la politia locala prin care ma informeaza ca in data de 15.12.2020 am parcat neregulamentar si abia ... (vezi toată discuția)
Prescriptie contraventie alx69 alx69 Buna ziua, care este termenul de prescriptie al unei contraventii. In concret, posibil sa fi parcat ilegal in data de 07 iunie, dar am primit procesul verbal ... (vezi toată discuția)
Cand se prescrie sanctiunea aplicata unei contraventii? Alex13e Alex13e Am contestat un proces verbal prin cara mi se suspenda dreptul de a conduce autovechicule. Au trecut 9 luni de la intocmirea procesului verbal si cred ca am ... (vezi toată discuția)