Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contraventie rutieră. Care este termenul legal de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contraventie rutieră. Care este termenul legal de emitere a ...

Contraventie rutieră.

Care este termenul legal de emitere a unui proces verbal de contraventie rutiera raportat la data savarsirii acesteia? Se poate emite proces verbal de contraventie dupa 4 luni de la data constatarii unei contraventii ? (parcare neregulamentara)
Va multumesc.
Se poate emite. Maxim, pentru emitere, ar fi 6 luni, alte 2 pentru comunicare.
OG2/2001
Articolul 13
(1) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârșirii faptei.
Articolul 14
(1) Executarea sancțiunilor contravenționale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenției nu a fost comunicat contravenientului în termen de cel mult două luni de la data aplicării sancțiunii.
[ link extern ]
latka, moderator
Ordonanta 2/2001 actualizata raspunde la nedumeririle dvs [ link extern ]
edanes_ro, utilizator