avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Te poate legitima un polițist local fără a-ți ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Te poate legitima un polițist local fără a-ți prezenta motivul legitimării?

Salut,

Am surprins un polițist local încercând să amendeze un băiat de la cargus care cică n-ar fi avut voie să livreze în acel interval orar și i-am spus să-și ia un job adevărat și să-i lase pe oameni în pace. Polițistul s-a enervat și mi-a cerut să mă legitimez iar eu am refuzat de 3 ori susținând că nu i-am dat niciun motiv să mă legitimeze. Azi am primit amenda și procesul verbal prin poștă. Amenda e pentru că aș fi refuzat să mă legitimez (deși m-am legitimat până la urmă) iar ca și contravenție este invocată legea 61/1991, art. 2 pct.31 (atât am reușit să identific, e scris destul de ilizibil).
Ce vreau să vă întreb este dacă poliția are dreptul de a te legitima fără a-ți oferi vreun motiv, acest motiv (descrierea faptelor) neexistând nici măcar în procesul verbal. Am vreo șansă să câștig contestația amenzii? Și oare ce lege aș putea invoca în apărarea mea? Nu de alta, dar mi se pare un abuz flagrant de autoritate.

Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Stelee , utilizator 14:45, 7 Septembrie 2022
Mulțumesc pentru răspunsuri. Oare pot invoca legea 192/ 2019, punctul 32^2?
[ link extern ]
Ultima modificare: Duminică, 28 Martie 2021
Stelee, utilizator
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
n-a vazut nimeni ca @Stelee a impiedicat sau incercat sa impiedice politistul, local sau national, sa-l amendeze pe omul de la cargus? omul acela n-a zis nimic, poate se simtea cu musca pe caciula
5 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am văzut acțiune sau protest verbal, atât. Nu cred că a tras de el sau ceva de genul ăsta că îi făcea PV pentru ultraj, nu pentru refuzul legitimării. S-a și legitimat până la urmă:
Amenda e pentru că aș fi refuzat să mă legitimez (deși m-am legitimat până la urmă) iar ca și contravenție este invocată legea 61/1991, art. 2 pct.31 (atât am reușit să identific, e scris destul de ilizibil).


Nici mie nu îmi place ce a spus:
i-am spus să-și ia un job adevărat și să-i lase pe oameni în pace.

pentru că da, e o ironie gratuită, însă nu era motiv de legitimare și cu atât mai puțin de amendă.

Stelee, alt temei de drept decât ce scrie la art. 32^2 eu nu văd, dar mai așteptați și alte sfaturi.
7 din 13 utilizatori consideră
acest răspuns util
Incredibil! Adică dvs. interveniți, împiedicați un polițist să-și facă datoria, îl jigniți spunând că nu are "un job adevărat" și tot dvs. spuneți că "nu i-ați dat niciun motiv să vă legitimeze". Dar ce este un polițist, chiar local, ciuca bătăilor de joc a "justițiarilor" de ocazie? A fost blând ca un miel, trebuia să-ți sune colegii de la MAI și să vă rețină.

Cred că faceți confuzie între datoria cetățenească de a interveni, în cazul în care o persoană este în necaz, și șicanarea autorității în exercitarea atribuțiunilor.

E bine dacă vă adresați instanței; s-ar putea ca acolo lucrurile să se lămurească și să vă treziți chiar cu o amendaă penală și deci cu cazier.



Stelee a scris:

Salut,

Am surprins un polițist local încercând să amendeze un băiat de la cargus care cică n-ar fi avut voie să livreze în acel interval orar și i-am spus să-și ia un job adevărat și să-i lase pe oameni în pace. Polițistul s-a enervat și mi-a cerut să mă legitimez iar eu am refuzat de 3 ori susținând că nu i-am dat niciun motiv să mă legitimeze. Azi am primit amenda și procesul verbal prin poștă. Amenda e pentru că aș fi refuzat să mă legitimez (deși m-am legitimat până la urmă) iar ca și contravenție este invocată legea 61/1991, art. 2 pct.31 (atât am reușit să identific, e scris destul de ilizibil).
Ce vreau să vă întreb este dacă poliția are dreptul de a te legitima fără a-ți oferi vreun motiv, acest motiv (descrierea faptelor) neexistând nici măcar în procesul verbal. Am vreo șansă să câștig contestația amenzii? Și oare ce lege aș putea invoca în apărarea mea? Nu de alta, dar mi se pare un abuz flagrant de autoritate.

Mulțumesc

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu pun in discutie ce i-ati spus politistului, ci doar un motiv pentru care cred ca puteti contesta: cum s-a trimis procesul verbal prin posta daca ati refuzat sa va identificati?... Cel mult trebuia scris "a refuzat la inceput sa se identifice"

Alte discuții în legătură

Te poate legitima un polițist local fără a-ți prezenta motivul legitimării? Stelee Stelee Salut, Am surprins un polițist local încercând să amendeze un băiat de la cargus care cică n-ar fi avut voie să livreze în acel interval orar și ... (vezi toată discuția)
Amenda rutiera, posibilitate de anulare, posibil abuz din partea agentilor alexim_mihai alexim_mihai Buna ziua! Astazi am fost oprit in trafic de un logan al politiei rutiere . Agentul a venit la mine fara sa fie cu toata uniforma ( fara cascheta) spunând un ... (vezi toată discuția)