Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 8355 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Împreună cu 10 specialiști de la EY România, KMPG România, Viboal FindEx și Dobrinescu Dobrev discutăm despre: TVA în comerțul electronic, SAF-T, analiza de risc fiscal etc. Rezervă loc și participă!

Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Am cumparat un imobil in 2006 nefiind ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Am cumparat un imobil in 2006 nefiind casatorit la ...

Buna ziua,
Am cumparat un imobil in 2006 nefiind casatorit la acel moment .Actele de vanzare s-au perfectat in 2013 dupa un proces printr-0 hotarare judecatoreasca care tine loc de act de vanzare -cumparare .In 2009 m-am casatorit iar in 2017 am divortat .Poate fi considerat imobilul bun luat inainte de casatorie ,avand in vedere ca 2013 am devenit propietar in acte pe baza hotarari judecatoreasca.Mentionez ca imobilul este intabulat pe numele meu iar pe hotararea judecatoreasca figurez numai eu.
Ultima modificare: Vineri, 2 Aprilie 2021
stefax_21, utilizator
Cel mai recent răspuns: stefax_21 , utilizator 09:06, 6 Aprilie 2021
E bun comun.
Repet: asa s-a intabulat atunci. Doar soțul. Dar nu înseamnă că bunul e propriu. Este bun comun, lucru cât se poate de clar, din toate punctele de vedere.
Am văzut multe extrase de Carte Funciară, cu astfel de intabulari de 1/1.
E cam aceeasi situatie in care la rolul fiscal și agricol apare numai soțul.
7 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu nu știu cum îl vedeți bun comun doar pentru că sentința e din 2013... Vedeți mai multe decât judecătorul :)

Userul scrie:
Achizitonarea imobilului s-a făcut pe baza unui contract de vânzare cumparare în trei rate in care eu deveneam proprietar după ultima rata achitată în 2008
......
In 2009 m-am casatorit.
e o problema... daca un notar zice ca e bun comun, asa o sa zica si alt notar la care merge omul cu actele, asa ca... vedeti ce va zice notarul pana sa luati vreun avans.
mai departe, daca e nevoie, mai rapid si mai ieftin scapati sa luati acordul fostei.
daca nu vi-l da, solutia e instanta.

mergeti la un avocat/ notar cu actele ce le aveti
Va mulțumesc!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
E complicat. 2013 e un an cu schimbari in dreptul civil, din cate imi amintesc.
In functie de particularitatile cazului, doar un notar ori un avocat pot raspunde intrebarii dvs.
Nu exista un raspuns general, de aceea nici nu v-a raspuns nimeni.
De principiu, lucrurile astea trebuiau lamurite inainte de casatorie, parerea mea.
Ar merge si dupa divort, daca va intelegeti asupra lor cu fosta sotie ori, poate, daca trece suficient de mult timp...
Sfatul meu: mergeti cu actele la un avocat si raspundeti tuturor intrebarilor suplimentare pe care vi le pune .
Apoi urmati-i sfatul.

Alte discuții în legătură

Autentificare antecontract vanzare cumparare teren GHITA71 GHITA71 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu lamuriri aspura unei actiuni in judecata pentru autentificarea unui antecontract de vanzare cumparare teren. Mai ... (vezi toată discuția)
Modificare date carte funciara mireamirela mireamirela Buna ziua. As vrea sa stiu daca pentru un bun imobil dobandit inaintea casatoriei de sotie, este obligatorie (sau recomandata) modificarea numelui ... (vezi toată discuția)
Transfer de proprietate Klementina Klementina O persoana juridica vinde un imobil altei persoane juridice, intocmeste o factura, se incheie contractul de vanzare-cumparare, plata se va face la un termen ... (vezi toată discuția)