Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare contract vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare contract vanzare cumparare

Buna ziua. Am o nelamurire. Socrii au decedat si la mostenire vin fiica acestora si fiul meu care este copilul fiului decedatilor ( la randul lui decedat in 2007 ) . La deschiderea succesiunii, s-a constatat ca socrii au vandut imobiliul fiicei cu o suma derizorie ( 20.000 lei ) . Intrebarea mea este : poate fiul meu sa anuleze prin instanta actul de vanzare cumparare , stiind ca, in zona unde se afla imobilul , preturile sunt in jur de 80-100.000 € ? Mentionez ca actul de vanzare - cumparare este simplu, fara clauza de intretinere sau renta viagera? Multumesc.
In actul de vanzare - cumparare se trece valoarea notariala. Intelegerea intre parti este altceva. Daca in act este mai mult nu se poate duce la judecata cu 20000 lei
In actul de vânzare cumpărare se menționează prețul declarat de parti.
Taxele se percep la valoarea din expertiza, daca pretul declarat de parti este inferior.
Sunteti in confuzie.
Buna ziua,

Cata vreme pretul a fost remis, nu discutam despre o donatie deghizata.