avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legat de o viitoare mostenire . Incerc sa explic ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legat de o viitoare mostenire . Incerc sa explic detaliat o anumita ...

Legat de o viitoare mostenire .
Incerc sa explic detaliat o anumita situatie :
Bunicul dupa tata, acum in varsta si cu probleme de sanatate , traieste cu concubina sa ( necasatoriti ) de peste 10 ani .Acesta detine un pamant si casa unde cei doi isi duc traiul.Acest pamant cu casa sunt ale dumnealui , pe numele dansului de dinaintea concubinei . Bunicul are doi fi , potentiali mostenitori : un fiu ( tatal meu ) care traieste si un fiu ( care , din pacate a decedat ), avand urmasi , la randul lui . Concubina de asemenea , are un fiu . Daca dansul , decedeaza , procentual cat ii revine concubinei ( caci cei doi au convietuit impreuna , acestia au facut treburi gospodaresti : intretinere pamant si animale pe care le- au crescut ), investitii in casa sau alte investitii de natura materiala , nu au facut . Si cat la suta le revine fiilor? Daca dansul cat traieste doneaza partea dansului concubinei , cat % inseamna asta ?
Multumesc !
Ultima modificare: Miercuri, 7 Aprilie 2021
gratiela26, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:18, 7 Aprilie 2021
orice act se poate ataca, numai ca nu intotdeauna pe acelasi motiv
Dupa ce decedeaza bunicul si o sa vreti sa dezbateti succesiunea, o sa vedeti atunci deca o fi lasat testament sau nu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concubinaj-mostenire elena si ion sunt casatoriti, au doi copii ... Para81 Para81 Concubinaj-mostenire Elena si Ion sunt casatoriti, au doi copii Irina si Paul. Din diferite motive se despart dar nu divorteaza! Ion traieste de cca. 20 de ... (vezi toată discuția)
Testament, succesiune BRUXELLES BRUXELLES am o intrebare , cine ma poate lamuri??? daca avem o mostenire de la bunica paterna ,si aceasta i -a facut testament unui frate de-al nostru pe toata averea ... (vezi toată discuția)
Copiii unui concubin mostenesc pe celalalt concubin? AurelP. AurelP. Buna ziua. As dori si eu un raspuns la o intrebare mai complicata despre o mostenire. Sper ca am nimerit locul potrivit unde sa intreb fiindca nu sunt prea bun ... (vezi toată discuția)