Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legat de o viitoare mostenire . Incerc sa explic ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legat de o viitoare mostenire . Incerc sa explic detaliat o anumita ...

Legat de o viitoare mostenire .
Incerc sa explic detaliat o anumita situatie :
Bunicul dupa tata, acum in varsta si cu probleme de sanatate , traieste cu concubina sa ( necasatoriti ) de peste 10 ani .Acesta detine un pamant si casa unde cei doi isi duc traiul.Acest pamant cu casa sunt ale dumnealui , pe numele dansului de dinaintea concubinei . Bunicul are doi fi , potentiali mostenitori : un fiu ( tatal meu ) care traieste si un fiu ( care , din pacate a decedat ), avand urmasi , la randul lui . Concubina de asemenea , are un fiu . Daca dansul , decedeaza , procentual cat ii revine concubinei ( caci cei doi au convietuit impreuna , acestia au facut treburi gospodaresti : intretinere pamant si animale pe care le- au crescut ), investitii in casa sau alte investitii de natura materiala , nu au facut . Si cat la suta le revine fiilor? Daca dansul cat traieste doneaza partea dansului concubinei , cat % inseamna asta ?
Multumesc !
gratiela26, utilizator
orice act se poate ataca, numai ca nu intotdeauna pe acelasi motiv
Dupa ce decedeaza bunicul si o sa vreti sa dezbateti succesiunea, o sa vedeti atunci deca o fi lasat testament sau nu.