Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poate da direcorul unei societati mari ordine abuzive ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poate da direcorul unei societati mari ordine abuzive si contrare ...

Poate da direcorul unei societati mari ordine abuzive si contrare instructiilor interne ale societatii.
Da. Daca va afecteaza, puteti depune actiune in instanta pentru anularea acestora.
Acele instructiuni cine le-a emis ?
Lucrez de 32 ani la Metrorex. Avem ordine și instrucția de serviciu emisă de Ministerul Transporturilor, legi , si ordine interne emise de companii. Actualul dir general a emis un ordin de serviciu prin care noi sa ne implicăm in demolat magazine in statii desi nu avem calificari de asa ceva si avem în fișa postului instalații de siguranta a circulației vitale pentru metrou. Consider ca nota telefonică data de dIr Politic numit recent un abuz. El da un ordin abuziv iar noi vom raspunde penal după ce el nu va mai fi pentru depășirea atribuții fișa postului. Deci cum ma pot apara ?
Codul Muncii
Art. 40
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
....
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
....

Puteti contesta in instanta acel ordin.
Cornel Vasile, Consilier juridic