avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Care sunt inregistrarile contabile?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Care sunt inregistrarile contabile?

Buna ziua,

Am rugamintea de a ma ajuta cu o monografie pentru urmatoarea speta:

Am urmatoarele documente:
Dvi cu data de 31.03.2021
Factura de marfa -receptie in depozit in aprilie 2021
Factura transport

Va rog sa imi spuneti cum ar trebui inregistrata din punct de vedere contabil marfa(si cheltuielile accesorii:manipulare,prestatii portuare) care este in vama la 31.03.2021 si este receptionata in depozitul companiei in luna aprilie.Care sunt legile contabile ce stau la baza acestor tipuri de inregistrari?

Va multumesc!
Ultima modificare: Luni, 12 Aprilie 2021
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Inregistrare contabila import scorus69 scorus69 buna seara va rog mult sa ma ajutati cu o monografie la urm.situatie am import FOB non UE pe pe DVI am -total factura import -12924.88 usd usd=3.2251 -val ... (vezi toată discuția)
Import bunuri SOA SOA Buna ziua, In cazul unui import de bunuri factura a fost emisa in 16 aprilie (conditie de livrare FOB), factura de transport maritim este din 28 aprilie, la ... (vezi toată discuția)
Ajutor, inregistrari rodia rodia Buna ziua, Am urmatoarea speta: Furnizorul imi emite factura, dar marfa fiind destinata exportului este transportata direct de catre furnizor intr-un ... (vezi toată discuția)