Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire intre mine si sora mamei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire intre mine si sora mamei

Buna ziua,
As aprecia foarte mult daca m-ati putea ajuta cu un raspuns.
Bunica mea care a decedat a avut 2 fete, respectiv mama mea care a decedat si sora ei.
Inteleg ca mostenirea imi ramane mie si sorei ei. Matusa mea are 2 copii, eu sunt singura la parinti.
Cum se imparte mostenirea in acest caz? Eu jumatate si matusa mea jumatate? Iar ea la randul ei isi imparte jumatatea de mostenire cu cei 2 copii? Multumesc frumos!
Nepoții nu au dreptul la moștenire după bunici. Dvs vă moșteniți mama pentru că a decedat (nu o moșteniți pe bunica), dar copii sorei mamei nu sunt moștenitori cât mama lor trăiește.
Dar dacă dorește, mătușa poate să-și doneze încă din viață cota ei parte la cei doi copii.
Dapix, utilizator
Buna ziua,
In acest caz, atat Dvs., cat si matusa Dvs. veti primi fiecare o parte egala din mostenire.
Atat timp cat matusa Dvs. este in viata, nu vor putea veni la mostenire dupa bunica Dvs. cei doi copii ai matusii. Asadar, mostenirea se va dezbate in cote parti egale intre Dvs. si matusa 1/2 -1/2, doar daca sotul bunicii nu mai traieste.
Multumesc frumos!
Multumesc pentru raspuns! Bunicul nu mai traieste.