avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire intre mine si sora mamei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire intre mine si sora mamei

Buna ziua,
As aprecia foarte mult daca m-ati putea ajuta cu un raspuns.
Bunica mea care a decedat a avut 2 fete, respectiv mama mea care a decedat si sora ei.
Inteleg ca mostenirea imi ramane mie si sorei ei. Matusa mea are 2 copii, eu sunt singura la parinti.
Cum se imparte mostenirea in acest caz? Eu jumatate si matusa mea jumatate? Iar ea la randul ei isi imparte jumatatea de mostenire cu cei 2 copii? Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Rox87 , utilizator 19:04, 13 Aprilie 2021
Nepoții nu au dreptul la moștenire după bunici. Dvs vă moșteniți mama pentru că a decedat (nu o moșteniți pe bunica), dar copii sorei mamei nu sunt moștenitori cât mama lor trăiește.
Dar dacă dorește, mătușa poate să-și doneze încă din viață cota ei parte la cei doi copii.
Ultima modificare: Marți, 13 Aprilie 2021
Dapix, utilizator
Buna ziua,
In acest caz, atat Dvs., cat si matusa Dvs. veti primi fiecare o parte egala din mostenire.
Atat timp cat matusa Dvs. este in viata, nu vor putea veni la mostenire dupa bunica Dvs. cei doi copii ai matusii. Asadar, mostenirea se va dezbate in cote parti egale intre Dvs. si matusa 1/2 -1/2, doar daca sotul bunicii nu mai traieste.
Multumesc frumos!
Multumesc pentru raspuns! Bunicul nu mai traieste.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire apartament oticamy oticamy Buna ziua, Matusa mea (sora bunicii mele) are un apartament si nu are copii. A fost casatorita dar a divortat acum vreo 30 de ani. Matusa si bunica au mai ... (vezi toată discuția)
Suuccesiune cu peripetii zita74 zita74 Este un caz mai special: bunica mea D-zeu s-o ierte a avut doi fii. Unchiul meu a murit inaintea mamei sale ( nu a avut copii), tatal meu a murit dupa bunica ( ... (vezi toată discuția)
Nepoata - drept la mostenire vera.sandu vera.sandu Buna ziua, Bunicii mei din partea mamei au murit anul acesta, iar mama acum 2 ani. Mama mai are o sora si un frate care sunt in viata (la randul lor, ... (vezi toată discuția)