Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună,mi sa reținut permisul de conducere pe motiv ca ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună,mi sa reținut permisul de conducere pe motiv ca nu am ...

Bună,mi sa reținut permisul de conducere pe motiv ca nu am dat prioritate de trecere autospecialei de politie în sensul giratoriu,menționez ca nu era în misiune deoarece nu avea semnalele acustice sau luminoase în funcțiune,deci am considerat-o un autoturism normal care participa la trafic,eu eram primul în sens asa ca am intrat iar apoi au intrat ei, pe motiv ca trebuia sa ai las pe ei primi mi-au suspendat permisul,amenda,dovada de circulatie pt 15 zile cu drept de contestatie. Care ar fi pasi de urmat dacă as face contestatie?ce șanse as avea?cum sa procedez?multumesc
Daca nu va pricepeti, primul pas ar fi sa va luati un avocat. Ideal ar fi daca un martor (sau o inregistrare video, daca exista camera de supraveghere in intersectie) v-ar confirma versiunea cu masina politiei care nu era in misiune cu semnalizarile corespunzatoare.