avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Am o întrebare legata de suspendarea de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Am o întrebare legata de suspendarea de drept a CIM ...

Buna ziua,
Am o întrebare legata de suspendarea de drept a CIM în cazul unui angajat (sotie) care ar urma să își insoteasca sotul în misiune diplomatica în afara tarii. Poate angajatorul, societate privata, sa refuze suspendarea de drept a CIM conform art. 50 lit. i din Codul Muncii? Poate angajatorul dispune concedierea angajatului pt a evita aceasta situație?
Cum trebuie procedat astfel încât soția sa beneficieze de plata stagiilor de cotizare pe durata insotirii sotului în misiune diplomatica în condițiile legii 495 din 2004, art. 62?
Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:09, 20 Aprilie 2021
Nu poate refuza ... suspendarea de drept opereaza in virtutea legii, indiferent de vointa partilor.

Citez :
Soţul/soţia care însoţeşte personalul trimis în misiune permanentă în străinătate şi căruia/căreia i se suspendă raporturile de muncă sau raporturile de serviciu pe perioada respectivă beneficiază de stagii de cotizare utile la stabilirea pensiei, cu plata de către unitatea trimiţătoare a contribuţiei la sistemul public de pensii, la nivelul ultimului salariu avut înainte
a plecării. Baza lunară de calcul a contribuţiei nu poate depăşi plafonul de trei salarii de bază minime brute pe ţară.

Prin urmare, se va emite catre unitatea trimitatoare o adresa cu salariul.
Va mulțumesc pt. răspuns!
Sa înțeleg ca în această situație unitatea trimitatoare ar urma sa ii solicite, printr-o adresa, angajatorului care a fost cuantumul ultimului salariu primit de angajat și, totodată, acordul privind suspendarea CIM cf. art. 50 lit. i din Codul Muncii?
Exista posibilitatea ca, inainte de a primi solicitarea oficiala de la unitatea trimitatoare și în urma discuției prealabile a angajatului cu angajatorul (care cred ca, de principiu, trebuie sa aibă loc), acesta din urma sa dispună concedierea angajatului tocmai pt a evita suspendarea de drept a CIM?

Ce ar fi de făcut pt a preîntâmpina acest risc pentru angajat?

Cornel Vasile a scris:

Nu poate refuza ... suspendarea de drept opereaza in virtutea legii, indiferent de vointa partilor.

Citez :
Soţul/soţia care însoţeşte personalul trimis în misiune permanentă în străinătate şi căruia/căreia i se suspendă raporturile de muncă sau raporturile de serviciu pe perioada respectivă beneficiază de stagii de cotizare utile la stabilirea pensiei, cu plata de către unitatea trimiţătoare a contribuţiei la sistemul public de pensii, la nivelul ultimului salariu avut înainte
a plecării. Baza lunară de calcul a contribuţiei nu poate depăşi plafonul de trei salarii de bază minime brute pe ţară.

Prin urmare, se va emite catre unitatea trimitatoare o adresa cu salariul.

In opinia mea, se trimite catre unitatea trimitatoare o adresa, cu mentiunea care a fost cuantumul ultimului salariu primit de angajat.

Nu se solicita acord la suspendare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechime in munca pentru perioada suspendarii cim pentru sot/sotie insotitoare diplomat sinaia1999 sinaia1999 As dori sa ma lamuriti intr-o speta: Sotul, functionar public, a insotit sotia in misiune diplomatica timp de patru ani. Raporturile de serviciu au fost ... (vezi toată discuția)
Buna seara. avem o angajata careia i se termina concediul de ... Askingme Askingme Buna seara. Avem o angajata careia i se termina concediul de crestere copil in Noiembrie. Insa de 1 an este plecata cu sotul si copii intr-o misiune ... (vezi toată discuția)
Suspendare contract munca ddcc ddcc Buna ziua! Intrebare ref la cazul suspendarii contractului de munca in cazul insotirii sotului (angajat MAE) in misiune externa de lunga durata: - ce cadru ... (vezi toată discuția)